Litwie Trump się nie podoba: „Głosi doktrynę Rosji”

5 kwietnia 2016

trump

Donald w trakcie kampanii wyborczej niejednokrotnie powtarzał, że się nie sprawdza i nie warto finansować Sojuszu z budżetu USA.

„Czas NATO minął i warto się rozstać” – takie wypowiedzi kandydata na urząd prezydenta USA są zgodne z doktryną Rosji – oświadczył szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevičius w wywiadzie dla „Žinių radijas”.


mają silną gospodarkę. Są jednym z największych i najpotężniejszych państw na świecie, jdnak kategoryczne twierdzenie, że inni nic nie robią, nie jest prawdą” – powiedział Linkevičius.

To reakcja na wypowiedź zabiegającego o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich DonaldaTrumpa, który stwierdził, że kraje członkowskie NATO, które nie finansują działań Sojuszu, powinny być z niego usunięte. Podczas sobotniego spotkania z biznesmenami w stanie Wisconsin Trump dowodził, że wyrzucanie państw z NATO jest potrzebne, nawet jeśli konsekwencją miałby być rozpad Paktu (z 28 państw członkowskich NATO w ubiegłym roku tylko pięć: USA, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i przeznaczyło na  i obronność co najmniej 2 proc. – tyle, ile zaleca Sojusz).


Zdaniem Trumpa, Stany Zjednoczone przeznaczają zbyt dużo środków na działalność NATO, a Sojusz podejmuje wyzwania, do których nie został powołany – np. walkę z terroryzmem, z którym nie jest w stanie sobie poradzić.

– NATO stało bardzo zbiurokratyzowane, bardzo drogie i nie dość elastyczne, by radzić sobie z terroryzmem – powiedział Trump w wywiadzie dla „New York Timesa”. – Bronimy wszystkich. (…)Masz problemy, zgłoś się do USA. Obronimy cię, czasami nawet za darmo – mówił Trump dodając, że USA wydają na NATO zbyt wiele, w stosunku do zapewniania obrony samym sobie. Jego zdaniem, społeczność międzynarodowa potrzebuje nowych instytucji, nakierowanych na zwalczanie terroryzmu. Trump stwierdził ponadto, że „ są niszczone (…) przez naiwność lub… coś gorszego”.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

8 odpowiedzi Litwie Trump się nie podoba: „Głosi doktrynę Rosji”

 1. żulo Odpowiedz

  5 kwietnia 2016 w 11:23

  Taa, robią to za darmo.

 2. SyøTroll Odpowiedz

  5 kwietnia 2016 w 12:19

  „Czas NATO minął i warto się rozstać” – w pełni się zgadzam, że udział zarówno USA jak i Kanady w tym naszym „pakcie obronnym” jest coraz bardziej zastanawiający, zwłaszcza wobec rozdźwięku pomiędzy interesami UE i USA/NATO, i lepszym rozwiązaniem byłoby dowództwo wojsk europejskich, które ewentualnie byłyby stroną w z NATO (składającego się z Wojsk Europejskich, Armii USA i Kanady).

  • Michał Mieczysław Odpowiedz

   6 kwietnia 2016 w 14:21

   To naturalne, że najbardziej prymitywny kreml’owski troll się zgadza.

 3. miki Odpowiedz

  5 kwietnia 2016 w 12:42

  Temat niezwykle ciekawy……..tak jak i postać Donalda Trumpa. Realizacja jego poglądów może wywrócić całą światową geopolitykę do góry nogami. Ja mimo wszystko widzę ją ….pozytywnie. A dlaczego? Po pierwsze weźmiemy się sami ostro za obronę naszego terytorium, nie będziemy liczyli na dobrego Wujka bo potem możemy się ostro naciąć.Po drugie my płacimy już na obronę 2% ,a całkiem możliwe że będziemy wydawać ponad ten limit. To jest taki głos rozsądku, który urealnia rzeczywistość.Nie może być tak że Pani Prezydent Źmudzi Grzybowska napuszy sie jakby była Prezydentem Chin ,a nie ma nawet 1 samolotu na stanie-my musimy strzec jej nieba podczas gdy w międzyczasie ona zajmuje się tym ,aby nasze polskie dzieci na Żmudzi nie mogły mówić po polsku. Przecież to chore jest…. To przyspieszy powstanie Międzymorza na bazie jednego lidera jakim jest Polska bo tylko ona ma poważny potencjał w regionie.

  • Jan Odpowiedz

   5 kwietnia 2016 w 17:19

   Zmudz od 2008r do 2014 przeznaczala na obrone od………..0,6% do 1% PKB.Grzybowska w międzyczasie udzielala naszym inteligentnym inaczej politykierom lekcji gdzie jest miejsce RP…….daleko za Zmudzia.
   Wymyslila cos takiego jak „marsz ku polnocy” – ze niby obrania ja i jej „wspanialy lud” Dania,Norwegia i Szwecja.
   I daj Panie Boze aby tak zostało a nam niech d……..nie zawracają.Zas Waszczykowski albo niech nabierze rozumu albo niech zacznie szukac nowej pracy.Bo taki z niego minister jak (usun. – obraźliwe).
   Trzeba być niespełna rozumu aby poswiecac naszych rodakow w myśl przyjazni z takim „mocarstwem” jak Zmudz czy „przyjaciolmi” z banderolandi.

   • Michał Mieczysław

    6 kwietnia 2016 w 14:22

    (usunięte – obrażanie mniejszości polskiej na Litwie)

   • mariusz

    6 kwietnia 2016 w 23:20

    Proklemlowska sabaka znowu ujada . Co z tym spotkanie ile razy można prosic co z pod VILNA autobusy nie jazdza chetnie sie pofatyguje trolu

 4. luki32 Odpowiedz

  8 kwietnia 2016 w 17:49

  Tramp ma rację Nato przeżarła biurokracja i trzeba szukać innych rozwiązań bo po co komu pakt który reaguje po 6 miesiącach ewentualnej agresji. Najważniejsza jest mobilność i czas reakcji takiego paktu dlatego trzeba stworzyć taki pakt który będzie w stanie uderzyć całą siłą w tydzień a nie rok. Natomiast kraje które nie przeznaczają 2% pkb na obronę powinny być z niego usunięte (bo jak bronić kraju który nie jest w stanie utrzymać się przez tydzień).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *