Litwa i Estonia biją Polskę na głowę w rankingu wolności gospodarczej

2 lutego 2016

wolnosc_gospodarcza

Najlepiej robić w Hongkongu, Singapurze, Nowej Zelandii, Szwajcarii lub Australii – wynika z najnowszego światowego rankingu wolności gospodarczej. Polska w tym roku wprawdzie awansowała, ale i tak wyprzedza nas nawet kilka krajów byłego ZSRR.

W Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal Polska znalazła się na 39 miejscu na świecie, awansując z 42-go rok wcześniej. W Europie jesteśmy na 18 pozycji. To wprawdzie najlepsza nasza pozycja w historii, ale gorsza niż kilku innych krajów naszego regionu.


Niemcy są na 17 miejscu, Czesi na 21. Wyprzedziła nas też m.in. – najlepsza z krajów byłego ZSRR, która zajęła wysokie 9 miejsce. Wysoko – na 13 miejscu – jest też Litwa, a na 23-cim – Gruzja. Wielka Brytania ma pozycję 10, a Stany Zjednoczone – 11.

Polska jest sklasyfikowana w kategorii krajów „umiarkowanie wolnych” gospodarczo. Ostatnio najbardziej poprawiliśmy swoją punktację w zakresie przestrzegania praw własności, wolności inwestycyjnej i polityki monetarnej. Mniej w zakresie poziomu korupcji i warunków dla biznesu.


Pogorszyła się natomiast nasza ocena w zakresie przestrzegania wolności pracowniczych, wydatków budżetowych i polityki fiskalnej. Bez zmian pozostała ocena poziomu wolności handlu i wolności finansowej w Polsce, czyli skuteczności działania banków i ich niezależności od rządu.

Spójrzmy jeszcze na szary koniec rankingu, a więc do kategorii krajów uznanych za całkowicie pozbawione wolności gospodarczej lub wręcz represyjne wobec biznesu. Na 178 sklasyfikowanych państw Rosja zajmuje 153 miejsce, Białoruś – 157, a Ukraina – 162.

Ostatnie 178 miejsce zajmuje, jak nietrudno zgadnąć, Korea Północna, a z kilku państw brak danych, więc znalazły się całkowicie poza rankingiem (Afganistan, Irak, Libia, Liechtenstein, Somalia, Sudan, Syria i Jemen).

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Litwa i Estonia biją Polskę na głowę w rankingu wolności gospodarczej

  1. tagore Odpowiedz

    11 lutego 2016 w 14:03

    Pewnie tym symbolem wolności gospodarczej na Litwie są działania
    wymierzone w Orlen Możejki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *