Ksenia Sobczak zarejestrowana jako kandydatka na prezydenta Rosji

8 lutego 2018

Była dziennikarka i celebrytka Ksenia oraz dużo mniej znany kandydat partii Komuniści Rosji Maksim to kolejne osoby zarejestrowane przez rosyjską Centralną Komisję Wyborczą jako kandydaci w marcowych wyborach prezydenckich.

Dziś ostatni dzień rejestracji kandydatów, więc ostatecznie okazało się, że w wyborach wystartuje 8 kandydatów.


O innych kandydatach czytaj tutaj i tutaj.

O Kseni Sobczak czytaj między innymi tutaj, tutaj i tutaj.


W tym tygodniu Sobczak była w Waszyngtonie. 6 stycznia podczas spotkania w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych mówiła m.in., że „ to nie Putin”, i że w długiej perspektywie możliwa i konieczna jest poprawa, zwłaszcza gospodarczych, relacji między USA a Rosją. Ksenia Sobczak mówiła, że nastawia się na długą aktywność w polityce i chce budować mosty między oboma krajami. Wyraziła też chęć spotkania się z przedstawicielami amerykańskiej administracji, by porozmawiać o sankcjach amerykańskich nałożonych na Rosję.

Przypomnijmy też, że rosyjska komisja wyborcza nie dopuściła do startu w wyborach najbardziej znanego polityka opozycji pozasystemowej, Aleksieja Nawalnego. O sytuacji Nawalnego czytaj między innymi tutaj i tutaj. Warto dodać, że na  początku tego tygodnia policja wezwała Nawalnego na przesłuchanie zarzucając mu czynną napaść na policjanta podczas niedawnych demonstracji w Moskwie. Wcześniej, po zatrzymaniu, był zwolniony bez postawienia zarzutów.

Większych represji wobec sztabu Kseni Sobczak nie zanotowano, jeśli nie liczyć podpalenia 29 stycznia przez nieznanych sprawców w Pskowie samochodu Wiktora Szirobokowa, szefa kampanii Sobczak. Być może miało to jakiś związek z tym, że Sobczak nadepnęła na odcisk układowi rządzącemu w Czeczenii. Tego samego dnia bowiem w Czeczenii wzięła udział w proteście w obronie działacza zasłużonej niezależnej organizacji Memoriał, Ojuba Titijewa i upamiętniła zabitych dziennikarzy. O sprawie Titijewa czytaj tutaj.

Oprac. MaH, rferl.org

fot. Aleksiej Kołprianow, CC BY 2.0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Ksenia Sobczak zarejestrowana jako kandydatka na prezydenta Rosji

  1. peter Odpowiedz

    9 lutego 2018 w 00:48

    Ksenia moze pamietac jak Putin nosil walizki dla Sobczak jej ojcem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *