Na google’owskich mapach Krymu przywrócone zostaną sowieckie nazwy geograficznie – poinformował rzecznik koncernu.
W ramach ustawy o dekomunizacji, rząd w Kijowie zmienia nazwy geograficzne w całym kraju – nazwy nawiązujące w bezpośredni sposób do komunistycznego dziedzictwa: głównie poprzez odwołania do działaczy i instytucji.
I tak na przykład ostatnimi czasy krymskie osiedle Nowoulianówka zostało przemianowane na Otarczyk, a Ulianówka na Sultan-Saraj. Przypomnijmy, że Ulianow to prawdziwe nazwisko Włodzimierza Lenina. Zmiany te zostały przez Google “zaakceptowane”.
Teraz jednak następuje zwrot: na bardzo popularnych internetowych mapach nazwy te zostaną wycofane. Fakt ten można interpretować jako deklarację polityczną ze strony informatycznego giganta.
Wcześniej, w 2014 koncern zdumiał świat, gdy na swoich mapach wyrysował granicę między Ukrainą a półwyspem zajętym przez siły rosyjskie.
Kresy24.pl

