Katastrofa atomowa Białorusi niestraszna

19 października 2017

za wszelką cenę usiłuje udowodnić Litwie, że nie ma podstaw do obaw w związku z budowaną przy jej granicy pierwszą na Białorusi elektrownią atomową. Na poligonie pod Borysowem rozpoczęły się w środę dwudniowe ćwiczeń ratowników w zakresie reagowania na zagrożenia jądrowe i promieniotwórcze powstałe na skutek wycieku paliwa z reaktora.

Uczestniczyło w nich ok. 300 ratowników wyposażonych w specjalistyczny sprzęt.


Elektrownia jądrowa w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie to tykająca bomba!

Według rzecznika białoruskiego Dmitrija Mironczyka, jednym z celów przedsięwzięcia jest udowodnienie Litwie, że Białoruś bierze pod uwagę wszystkie aspekty bezpieczeństwa tego strategicznego obiektu. Przypomnijmy, że Litwa od lat sprzeciwia się budowie białoruskiej elektrowni atomowej, która w opinii Wilna stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego kraju, oraz środowiska naturalnego.  zarzuca Białorusinom między innymi wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni.


„W przypadku awarii białoruskiej elektrowni jądrowej przewidziano w projekcie, że wyciek substancji promieniotwórczych poza teren elektrowni nie nastąpi. Tym niemniej jednak, zgodnie z nowoczesnym podejściem międzynarodowym, kraje budujące takie obiekty powinny być gotowe do działania nawet w przypadku wystąpienia wypadków wychodzących poza ramy projektowe. Wychodząc z tego założenia, scenariusz tych ćwiczeń przewiduje praktycznie niemożliwy rozwój wypadków, zakładający wyrzucenie na zewnątrz materiałów promieniotwórczych”- powiedział Dmitrij Mironczyk.

Według niego, celem ćwiczeń jest sprawdzenie gotowość krajowego systemu szybkiego reagowania i adaptacja planu w zakresie ochrony ludności i terytoriów w sytuacjach awaryjnych.

Inne scenariusze zakładały m.in. wykolejenie pociągu przewożącego materiały radioaktywne, ratowanie ludzi spod zawałów i usuwanie skutków wypadków w warunkach podwyższonego poziomu skażenia radioaktywnego.

Ćwiczenia obserwują przedstawiciele krajów sąsiadujących, szereg organizacji międzynarodowych, w tym Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej i , korpus dyplomatyczny akredytowany na Białorusi.

„Przeprowadzając te ćwiczenia, Białoruś działa w ścisłej zgodności z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i jako bezwzględny priorytet stawia kwestie bezpieczeństwa w realizacji krajowego programu energetyki jądrowej” – powiedział rzecznik MSZ.

Elektrownia jądrowa na Białorusi, to instrument nacisku Kremla na kraje regionu

Budowana w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie atomowa będzie kosztowała 11 miliardów dolarów, które w większości wyłożyła Rosja. Energia, która zacznie być produkowana w 2019 roku (wtedy ruszy pierwszy blok energetyczny) ma docelowo zaspokoić 40 procent potrzeb kraju na energię elektryczną.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Katastrofa atomowa Białorusi niestraszna

 1. VladKiloWat Odpowiedz

  19 października 2017 w 20:33

  I któregoś dnia….
  jak się BLR-com zachce się spojrzeć na zachód…
  Wołodja na Kremlu zrobi pstryk …
  i od Grodna do Mińska będzie ciemno jak w d…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *