Grybauskaite: Gospodarzem na Białorusi jest Moskwa, a nie Mińsk

24 listopada 2017

Prezydent  Dalia Grybauskaitė oświadczyła, że brak Aleksandra Łukaszenki na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli nie wynika z woli prezydenta Białorusi, ale z decyzji podjętych przez włodarzy Kremla. 

Podczas ogólnej debaty skrytykowała za elektrownię atomową budowaną w Ostrowcu i wytknęła jej wspólne rosyjsko – białoruskie -2017”, które odbyły się na terytorium RB.


„Sądzę, że mamy do czynienia z pewną demonstracją, taką jak mieliśmy w czasie manewrów wojskowych, że na swoim terytorium (Białorusi – red.) rządzi a nie Mińsk. I decyzje w sprawie wizyt podejmuje , a nie Mińsk” – powiedziała Grybauskaitė, która uczestniczy dziś w szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli.

Prezydent Litwy podkreśliła, że relacje z Białorusią są skomplikowane, przede wszystkim dlatego, że Mińsk ściśle współpracuje z Moskwą w kwestiach wojskowości i obronności. Wpływ na stosunki ma również budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu.


„Przejrzystość budowy elektrowni w Ostrowcu jest jednym z naszych priorytetów, będziemy robili wszystko by wpłynąć na międzynarodową opinię publiczną” – poinformowała prezydent.

domaga się, aby w tekście o wzajemnych relacjach między Unią Europejską a Białorusią znalazł się jasny zapis potępiający budowę elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

Dalię w tej krytyce Białorusi za elektrownię w pobliżu granic państw UE poparł przewodniczący Rady Europejskiej Donald .

Szczyt PW w Brukseli był pierwszą od dwóch lat okazją do spotkania szefów państw i rządów 28 krajów unijnych z przywódcami krajów b. .

, , Gruzja, Białoruś, i po poprzednim szczycie w Rydze, w 2015 roku, podpisały wspólną z Unią deklarację końcową, w której była mowa o konflikcie na wschodzie Ukrainy. Tym razem nie wspomniano nawet o włączeniu Krymu do Rosji, co w 2015 r. było obiektem żywego potępienia ze strony Unii.

Podobnie, w przeciwieństwie do deklaracji sprzed dwóch lat, w tekście pominięto różne konflikty secesjonistyczne na Wschodzie, w których według państw zachodnich odgrywa jakąś rolę, jak między Armenią a Azerbejdżanem o Górny , między Gruzją a prorosyjskimi separatystami w Abchazji i Południowej Osetii, czy Naddniestrza z Mołdawią i Ukrainą.

Program Partnerstwa Wschodniego UE powstał w 2009 r. z inicjatywy Polski i Szwecji.

Kresy24.pl/zw.lt/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Grybauskaite: Gospodarzem na Białorusi jest Moskwa, a nie Mińsk

  1. Polak Odpowiedz

    26 listopada 2017 w 18:03

    Szanowna Pani Grybowska(jte)m Pani gospodarzem jest UE. Nie Pani, pardon.

  2. Lenkas Odpowiedz

    27 listopada 2017 w 07:44

    A na Litwie gospodarzem jest Bruksela i Waszyngton, a nie Wilno, mam takie zdanie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *