– Pamięć ukraińskiej młodzieży, która zginęła z bolszewickimi najeźdźcami, chcemy uwieczniać nie tylko w kamieniu. Z niecierpliwością czekamy w tym roku na premierę filmu fabularnego o bohaterach Krut. Jestem przekonany, że ta produkcja zbierze taką samą ilość widzów, jak bardzo popularny film „Cyborgi” . W 2018 roku oczekujemy także na premierę filmu fabularnego o Symonie Petlurze pt. „Tajne dzienniki Petlury” – powiedział wicepremier Pawło Rozenko podczas uroczystości 100. rocznicy bitwy pod Krutami.
Film „Kruty 1918” reżyseruje Ołeksij Szapariew. O bitwie pod Krutami czytaj tutaj, a o tegorocznych uroczystościach tutaj. O Semenie Petlurze czytaj między innymi tutaj.
Zwiastun filmu „Kruty 1918”:
Film „Cyborgi. Bohaterowie nie umierają”, o którym wspomniał ukraiński wicepremier, opowiada o obronie donieckiego lotniska w 2014-2015 roku przed rosyjsko-separatystycznymi oddziałami (nasz wywiad z jednym z „Cyborgów” tutaj). Dzieło w reżyserii Achtema Seijtabłajewa weszło na ekrany ukraińskich kin na początku grudnia zeszłego roku, zbiera dobre opinie zarówno wśród widzów, jak i krytyków.
Oprac. MaH, slowopolskie.org, rferl.org
6 komentarzy
Michał
30 stycznia 2018 o 10:56A może „Wołyń” puściliby w kinach?!
2kbb
30 stycznia 2018 o 12:16Niestety Ukraina choć pracuje nad historią i swoją tożsamością to jednoczęśnie grzęźnie w odmętach korupcji, braku reform i braku wizji przyszłości swojego . Coraz więcej młodych najwartościowszych ludzie wyjeżdża do Polski , Niemiec i innych krajów dla Ukrainy Zachodnich….TO nie może skończyć się dobrze jeżeli młodzi Ukraińcy nie zabiorą się do budowania kapitalistycznej gospodarki we własnym kraju. To może być tylko kwestią czasu kiedy osłabiona Ukraina znowu wpadnie w łapy Kremla… Oby tak się nie stało … Ale jest to zbyt duży kraj i jego odbudowa wymaga gigantycznych nakładów i zaangażowania społeczeństwa Ukraińskiego . Tymczasem walka w tym kraju toczy się o historię i potencjał ludności jest mitrężony na nic nie warte czasami spory polityczne i historyczne….
z liścia
30 stycznia 2018 o 14:21A kiedy w Polsce, ktoś w końcu nakręci film o bohaterskiej obronie Lwowa przez Orlęta. Dziwne, że tak ważne wydarzenie w historii Polski jest nadal filmową białą plamą.
andrzej
30 stycznia 2018 o 16:47Bohaterska obrona Lwowa przed Ukraińcami, którzy chcieli odzyskać niepodległość i we Lwowie uczynić stolicę niepodległego państwa.
Kazimierz S
2 lutego 2018 o 05:48Nieprawda. „ODZYSKAĆ NIEPODLEGŁOŚĆ” – ponad 800 lat z czego 400 z Polskim Lwowem – TO MY CHCIELIŚMY !!! Oni chcieli UZYSKAĆ naszym kosztem bo procent Ukraińców w mieście był podobny do dzisiejszego we Wrocławiu czy Lublinie.
A n ty kacap
30 stycznia 2018 o 17:58Tak jest kręcić o orletach film i z Katynia wszystkich naszych do Polski zabrc i lochowac z honorami w pięknym mauzoleum.bo u kacapow to hańba zostawić. Pozdr