Fundacja Wspierania Współpracy Litewsko-Polskiej im. Adama Mickiewicza, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Wydawnictwo „Versus aureus” oraz Instytut Polski w Wilnie zapraszają na prezentację polskiego wydania książki CMENTARZ BERNARDYŃSKI W WILNIE 1810-2010.
To już druga pozycja poświęcona tej pięknej wileńskiej nekropolii. Trzy lata temu ukazał się album „CMENTARZ BERNARDYŃSKI W WILNIE” ze zdjęciami Krzysztofa Hejke – fotografika, operatora, profesora sztuk filmowych, wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Wstępem album opatrzył Witold Banach, dziennikarz radiowy, pracownik Informacyjnej Agencji Radiowej.
Z kolei książka „CMENTARZ BERNARDYŃSKI W WILNIE 1810-2010”, która zostanie zaprezentowana dzisiaj, to szczegółowa analiza historii cmentarza, zwyczajów i tradycji pogrzebowe mieszczan. Zawiera szczegółową listę osób tu pochowanych oraz życiorysy wybitnych osobistości, podsumowuje doświadczenie renowacji cmentarza.
Spotkanie w języku polskim poprowadzi o godz. 17.00 w Instytucie Polskim w Wilnie (ul. Didžioji 23)G. Drėmaitė, przewodnicząca Państwowej Komisji do Spraw Ochrony Zabytków.
Powstały 25 lutego 1810 r. Cmentarz Bernardyński był miejscem pochówku wielu zasłużonych dla miasta osób, takich jak profesorowie byłego Uniwersytetu Wileńskiego, literaci, poeci, malarze, fotografowie, aktorzy, muzycy, kompozytorzy, nauczyciele, działacze społeczni i oświatowi, politycy, lekarze, prawnicy, inżynierowie i budowniczy, duchowieństwo, historycy sztuki, wojskowi i powstańcy z czasów powstania styczniowego. Zamknięty w latach 90. ubiegłego wieku, uznany został za zespół zabytkowy chroniony prawem. Odrestaurowano już m.in. zabytkową bramę, która wita gości cmentarza tablicą w językach polskim i litewskim.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!