Dowódca NATO: Nasza obecność na Bałtyku i na „wschodniej flance” jest niezbędna, by powstrzymywać rosyjską agresję

13 lipca 2018

Amerykański generał Curtis Scaparrotti, który stoi na czele połączonego dowództwa   w Europie, powiedział, że rozmieszczenie dodatkowych sił i infrastruktury Sojuszu w regionie Morza Bałtyckiego to „niezbędny krok” wobec „agresywnych działań” Moskwy

-Cztery bataliony to nie jest zagrożenie dla Rosji – powiedział Radiu Wolna Europa po zakończonym wczoraj szczycie NATO w Brukseli odnosząc się do stacjonujących (rotacyjnie) w Polsce i innych krajach „wschodniej flanki” NATO sił – Ale cztery bataliony to jednocześnie środek odstraszający Rosję przed podjęciem jakiejkolwiek agresji.


Generał podkreślił, ze te cztery bataliony są pod względem operacyjnym, taktycznym, infrastrukturalnym, cybernetycznym itd. połączone z całą infrastrukturą NATO i ich członków i w ten sposób NATO funkcjonuje jako całość dając gwarancję bezpieczeństwa.

Na pytanie, czy jest zagrożeniem, czy potencjalnym przyjacielem NATO i , powiedział, że martwią go rosyjskie działania. – Wiecie, pogwałcili granice międzynarodowe. Naruszyli i odebrali czyjeś terytorium po raz pierwszy od II wojny światowej dopuszczając się agresji. Okupują kraje bez ich zgody. Są w pewien sposób agresywni z perspektywy wojskowej. Takie są ich działania. Chciałbym, żeby się zmieniły – stwierdził.


Podkreślił, że NATO nie zaakceptowało zajęcia Krymu  ani obecności rosyjskiej w Donbasie.

Powiedział też, że dobrze, że dochodzi 16 lipca do szczytu - w Helsinkach, bo  komunikowanie się jest dobrą rzeczą.

Tymczasem rzeczniczka rosyjskiego MSZ potępiła aktywność NATO w basenie Morza Bałtyckiego mówiąc, że do czasu zwiększenia zaangażowania Sojuszu i USA był to spokojny region.

Oprac. MaH, rferl.org

fot. eucom.mil

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *