Doradca prezydent Litwy: problemy mniejszości polskiej nie mogą przyćmić kwestii strategicznych

23 stycznia 2018

Sytuacja polskiej mniejszości na Litwie nie będzie najważniejsza podczas spotkania prezydentów Polski i Litwy i nie powinna przyćmić tematów strategicznych: bezpieczeństwa, współpracy energetycznej i gospodarczej – w wywiadzie dla agencji informacyjnej ELTA powiedział doradca Litwy Dalii Grybauskaitė Nerijus Aleksiejūnas.

Przypomnijmy, że prezydentAndrzej Duda przyjął zaproszenie na uroczyste obchody 100-lecia niepodległości Litwy, które odbędą się 16 lutego. Będzie to pierwsza prezydenta Polski na Litwie po pięcioletniej przerwie.


„16 lutego prezydent  przyjeżdża na Litwę, ale będzie to również wizyta dwustronna. Co ważne – będzie to pierwsza od pięciu lat wizyta prezydenta Polski. Odbędzie się, ponieważ mamy wiele wspólnych tematów i liczymy na określone wyniki. Podczas spotkania poruszone zostaną tematy bezpieczeństwa, gdyż obecność batalionów NATO jest tym, co nas łączy. Mamy sporo tematów do omówienia przed szczytem NATO w lipcu w Brukseli. Tak więc sporo uwagi poświęcimy bezpieczeństwu regionalnemu, omówimy kwestie cyberbezpieczeństwa” – powiedział doradca  Nerijus Aleksiejūnas.

Wymienił też inne tematy, o których Dalia Grybauskaitė chce rozmawiać z Andrzejem Dudą: projekt synchronizacji sieci elektroenergetycznych przez Polskę z europejską siecią kontynentalną, projekt , połączenie gazowe z Polską, budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi.


Nerijus Aleksiejūnas potwierdził, że prezydenci będą rozmawiali również o problemach polskiej mniejszości na Litwie „Podstawą będą wymienione wcześniej tematy. Natomiast kwestie mniejszości są w znacznym stopniu rozstrzygane na poziomie spotkań roboczych, a nie politycznych. Powiedzmy, tematy szkoły im. Joachima Lelewela, studiów polonistycznych na uniwersytecie zostały rozdmuchane – sądzę, że są to przykłady spraw, które zostały dość dobrze rozstrzygnięte i wszystkie strony są zadowolone. Podczas spotkania zapewne też zostaną poruszone, ale nie mogą one przyćmić spraw strategicznych, o których mówiłem wcześniej” – zaznaczył.

Doradca prezydent Litwy odniósł się również do problemu relacji Polski z Unią Europejską i uruchomienia wobec Polski artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej. Nerijus Aleksiejūnas zaznaczył, że „celem jest uniknięcie głosowania”. Podkreślił, że „chodzi o to, żeby dać czas nowemu premierowi Polski, ufamy bowiem, że kwestie te można rozstrzygnąć w drodze dialogu, a nie sankcji czy kar”. Gdyby jednak doszło do głosowania, stanowisko Litwy zostanie wypracowane w porozumieniu z sejmem, Komitetem Spraw Europejskich, rządem. „Będzie to wspólna decyzja, ale nie chcę na ten temat spekulować. Naszym celem jest uniknięcie głosowania i osiągnięcie rozwiązania w drodze dialogu”– powiedział Nerijus Aleksiejūnas.

Kresy24.pl za .lt/delfi.lt/ab

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

11 odpowiedzi Doradca prezydent Litwy: problemy mniejszości polskiej nie mogą przyćmić kwestii strategicznych

 1. Kasper Odpowiedz

  23 stycznia 2018 w 09:43

  Czyli krótko mówiąc ta stara pudnica Grybauskaite zamierza przykryć dyskryminację polskiej mniejszości na Litwie „geopolitycznymi” bredniami o militarnym zagrożeniu ze strony Rosji i urojonym energetycznym zagrożeniu ze strony projektu NS 2.

  • observer48 Odpowiedz

   23 stycznia 2018 w 23:36

   @Kasper
   Priorytety stanowią zablokowanie Nord Stream 2, połączenia gazowe i zwiększenie obecności NATO, najlepiej wojsk Polskich i USA, na terytorium litwy, bo do tej pory stacjonują tam głównie szkopy. Polska powinna również „zagospodarować” niewykorzystany potencjał regazyfikacyjny terminala LNG w Kłajpedzie na wzajemnie korzystnych warunkach.

 2. jw23 Odpowiedz

  23 stycznia 2018 w 10:35

  Tematy strategiczne to są może dla Litwy. Dla Polski z uwagi na mały potencjał Litwy są to sprawy drugorzędne. Dla nas najważniejsze są właśnie sprawy naszej mniejszości narodowej.

 3. ktos Odpowiedz

  23 stycznia 2018 w 13:59

  To moze tak:
  – Litwa uszanuje prawa mniejszosci
  – Polska nadal bedzie bronic ich nieba.

  I po spotkaniu.
  Jak sie Litwie nie podoba pierwszy punkt, my nie spelniamy drugiego… dziekuje.

 4. Gumiś Odpowiedz

  23 stycznia 2018 w 16:24

  Niestety, obecny rząd, jak wszystkie poprzednie, ma gdzieś Polaków. Ważni są tylko wyborcy, Polak bez prawa głosu nie jest nic wart.

 5. Antoni Odpowiedz

  23 stycznia 2018 w 18:11

  Niezmiennie pierwszą i najważniejszą kwestią dla najwyższych władz Polski w odniesieniu do Litwy musi być pełne wsparcie dla Polaków na Litwie. !!!
  Prezydent Andrzej Duda dużo mówił o wspólnocie Narodu Polskiego. Jest szansa słowa poprzeć czynem.
  W dalszej kolejności mogą stać sprawy gospodarcze, militarne, infrastrukturalne itp.

 6. Basia Odpowiedz

  23 stycznia 2018 w 21:24

  Jak widzę tą listę „spraw strategicznych”, to to Litwa coś od nas chce a nie my od nich. Jak widać możemy się na nich wypiąć i oni doskonale o tym wiedzą.

 7. Miik Odpowiedz

  23 stycznia 2018 w 22:14

  A właściwie dlaczego nie mogą?

  Dla każdego prawdziwego polskiego rządu problemy Polaków powinny być ważniejsze niż interesy strategiczne obcego państwa.

 8. Enej bandyta Odpowiedz

  24 stycznia 2018 w 08:09

  Nasze interesy gospodarcze są najważniejsze + dbanie o Polską mniejszość, synchronizacja sieci to słowo klucz, jeśli nasi przyjaciele chcą tego (a chcą bardzo) to muszą coś dla nas zrobić (i to dużo). Tak właśnie prowadzi się politykę, nie sentymenty a pragmatyzm.

 9. Alexander Odpowiedz

  24 stycznia 2018 w 10:15

  A zatem nihil novi sub sole. Litwini nie chcą dyskutować o problemach polskiej mniejszości na Litwie, o pisowni nazwisk, o dwujęzycznych napisach w rejonie wileńskim i solecznickim. Oni chcą rozmawiać tylko o gospodarce, bo mają w tym interes. Znacznie większy niż Polska.
  Oczywiście można by było zgodzić się doraźnie z taką optyką, ale pod jednym warunkiem : Litwa oficjalnie ogłosi swoje negatywne stanowisko w sprawie uruchomienia przez KE art.7. O tym jednak nie ma mowy. Słychać tylko pokrętne wypowiedzi, że stanowisko Litwy w tej sprawie zostanie wypracowane po szerokich konsultacjach z sejmem itd. Jest to zwyczajne mamienie i zawracanie głowy. Rząd polski powinien stawiać sprawę jasno : Coś za coś i nie na wieki.

 10. stankiewicz Odpowiedz

  24 stycznia 2018 w 17:42

  Nie słychać jakie stanowisko zajmują w sprawie Polski w UE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *