Dokumenty obrony Lwowa 1939, cz. XII (19 września)

20 września 2016

cmentarz orlat lwowskich2

Rozpoczęły się polsko-sowieckie rozmowy w/s kapitulacji Lwowa, jednak spełzły one na niczym. „Przyjaciele” ze wschodu zapewniali, że przyszli bić Niemca.

Wcześniej tego dnia sowieckie czołgi w liczbie sześciu ukazały się na ulicy Łyczakowskiej, o czym meldował niezmordowany ppłk Ryziński. Obrona przeciwko drugiemu agresorowi wydaje się być tylko pozorowana…


DZIEŃ 12 – 19 września 1939


„19 września 1939, .
Ppłk K. Ryziński. Meldunek sytuacyjny Dowództwa Grupy Obrony Lwowa.

DOWÓDZTWO GRUPY OBRONY LWOWA
L. Op. 2/19 IX 39

Meldunek sytuacyjny
z dnia 19 września 1939 r. godz. 7.00

I. Położenie własne.
Zarządzam przeprowadzenia w ciągu nocy i o świcie intensywnych rozpoznawań npla na przedpolu patrolami jak najdalej w przód na wszystkich odcinkach i w miarę potrzeby wypadem.

O godz. 1.45 zarządzony został na wschodnim odcinku alarm z powodu ukazania się czołgów (sowieckich) na ul. Łyczakowskiej. W związku z powyższym po oddaniu ognia przez działko p. panc. oddziały wycofały się i obsadziły barykady na wysokości dolnych koszar ułanów Jazłowieckich.

Od rana nakazane prowadzenie w ciągu dnia na przedpolu w dalszym ciągu żywych patroli rozpoznań npla jak najdalej w przód

[…]

Zr Szef Sztabu
K.  R Y Z I Ń S K I
Ppłk dypl.

Oryginał, maszynopis

Trzeba pamiętać, że dowództwo obrony Lwowa, jak i całe Wojsko Polskie, obowiązywał rozkaz Naczelnego Wodza, marszałka Rydza-Śmigłego z 17 września, nakazujący nie walczyć z Sowietami, jak tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Dopiero w tym kontekście powyższy meldunek nabiera sensu.

Dominik Szczęsny-Kostanecki

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *