Dlaczego obcokrajowcy wybierają białoruską medycynę?

21 czerwca 2018

Większość obcokrajowców odwiedzających w celach turystyki medycznej, kieruje się przede wszystkim wysoką jakością usług, przystępna cena też jest ważna, ale nie najistotniejsza. Wskazują na to wyniki ankiety przeprowadzonej wśród klientów białoruskich klinik. Na po jeździ coraz więcej Polaków, ale nie jedziemy tam ze względu na jakość usług.

Dlaczego obcokrajowcy wybierają białoruską medycynę?  Takie pytanie zadała MedTravelBelarus, operator turystyki medycznej Na Białorusi. Na stronie firmy, a także na platformie internetowej sieci klinik stomatologicznych – MagicArt.by, uruchomiono ankietę dla pacjentów spoza kraju. Zagraniczni goście zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na jedno proste pytanie z dwiema opcjami odpowiedzi do wyboru: „białoruska – jakość czy niska cena?”.


Badanie trwało rok, a łączna liczba respondentów  wyniosła 7 073 osób.

Autorzy raportu z badań podkreślają, że  Med Travel Belarus zawierają wiele opinii pacjentów,  również tych z poważnymi diagnozami (onkologia, niewydolność nerek, serca, itp.), w przypadku których jakość usług medycznych staje się najważniejsza.


Wyniki sondażu pokazały, że to przede wszystkim korzystają z usług białoruskich lekarzy. Jakość ich usług ceni sobie 3 130 osób, za niską ceną głosowało 1 834.

Kompania Med Travel Belarus zauważa, że Rosja była i pozostaje ogromnym rynkiem dla promowania białoruskich klinik, a to ze względu na kilka czynników: bezwizowy wjazd, brak bariery językowej, korzystny wizerunek Białorusi w oczach Rosjan, no i oczywiście postęp w białoruskiej medycynie,.

Dla Ukraińców i Kazachów również  „jakość usług” stanowi priorytet (w ankiecie taką odpowiedź wybrało odpowiednio (228 i 158 osób), w porównaniu do tych, którzy głosowali za „niską ceną” (odpowiednio 102 i 82).

„W ciągu ostatnich dwóch i pół roku, to zajmują dość duży odsetek zgłoszeń, które do nas wpływają i dotyczą leczenia onkologii (częściej są to zaniedbane i nieoperacyjne przypadki) i neurochirurgii, mówi przedstawiciel MedTravelBelarus. – Według ukraińskich pacjentów, znalezienie godnej opcji diagnostyki i leczenia w kraju jest praktycznie niemożliwe, poza trzema największymi miastami w kraju, a w stolicy i miastach obwodowych na zaawansowane leczenie chirurgiczne czeka się w dużych kolejkach, mówi Med Travel Belarus Władysław Androsow w rozmowie z portalem ej.by. – Co do naszych bałtyckich sąsiadów, tu głosy są następujące: 240 Litwinów, 253 Estończyków, i 148 Łotyszy zagłosowało na rzecz jakości usług na Białorusi, a na niskie koszty głosowało odpowiednio 141, 143 i 84 mieszkańców krajów bałtyckich. Mieszkańcy „pribałtyki” stali się pierwszym objawieniem w badaniu. Na 80 proc. byliśmy pewni, że zarówno w dziedzinie medycyny ogólnej, jak i stomatologii, bezdyskusyjnie zwycięży odpowiedź „niski koszt”. Oznacza to, że pomimo bezspornego faktu, że usługi medyczne w krajach bałtyckich są droższe o 50-100 proc., obywatele wybierają Białoruś z myślą o jakości świadczonych usług”- skomentował wyniki ankiety firmy.

  A co z Wielką Brytanią, Niemcami i Izraelem? 

Niezwykłe wyniki pokazali respondenci z Wielkiej Brytanii. Tutaj, za jakością usług oddano 115 głosów przeciwko 45 głosującym za niskimi kosztami.

„To interesujący wynik, ponieważ w tym przypadku wiemy na pewno, że ceny wszystkich komercyjnych usług medycznych są tam kilkakrotnie wyższe niż na Białorusi” – powiedział dyrektor MedTravelBelarus. – Jednocześnie wiemy, że system opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii, podobnie jak na Białorusi, jest ukierunkowany na bezpłatną obsługę obywateli. Bierzemy również pod uwagę to, że 80-85 proc. pacjentów to obywatele rosyjskojęzyczni, najprawdopodobniej , którzy mają możliwość porównania, gdzie jakość usług medycznych jest optymalna”.

Jednak jego zdaniem trudno nie wierzyć w liczby, które wyraźnie pokazują, że ludzie, którzy mieli okazję porównać, oddają swoje głosy na jakość usług medycznych na Białorusi.

Podobną sytuację można zaobserwować w badaniu respondentów z Niemiec. Tutaj 128 respondentów uważa jakość usług za główną zaletę białoruskiej medycyny, a 86 – niską cenę.

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród obywateli izraelskich są następujące: 30 respondentów wybiera Białoruś za poziom jakości świadczonych usług, dla 24 ważna jest cena.

W tym miejscu należy podkreślić, że Izrael jest jednym z wiodących krajów turystyki medycznej. Tymczasem, badania wskazują, że dość spora liczba rdzennych Izraelczyków (nie rosyjskojęzycznych) przybywa na Białoruś, aby skorzystać z różnego rodzaju usług medycznych.

„Najprawdopodobniej dostępność do opieki medycznej w niektórych jej segmentach wiązał się z 20 głosami na rzecz jakości, podczas gdy w stomatologii przeważają bardziej przystępne ceny usług” – powiedziała portalowi ej.by przedstawiciel firmy. – Co jest absolutnie racjonalne, ponieważ ceny za kosztowne rodzaje usług w stomatologii mogą się różnić 3-5 krotnie.  Dla przykładu, koszt kompletnej odbudowy zębów w szczęce górnej i dolnej w Izraelu może osiągnąć cenę 40 tys. dolarów, podczas gdy na Białorusi będzie kosztować 4-5 razy taniej”.

Co ciekawe, przeprowadzone badanie wykazało, że spośród wszystkich krajów biorących udział w badaniu tylko wśród mieszkańców Polski liczba głosów na korzyść ceny (44) przewyższa liczbę tych, którzy wybrali jakość (36). 

Szef Med Travel Belarus powiedział, że pomimo niewielkiego odsetka Polaków biorących udział w badaniu, liczba zgłoszeń obywateli polskich do białoruskich placówek medycznych rośnie z każdym rokiem

Władysław Androsow jest przekonany, że płynne przejście białoruskiej medycyny z wizerunku „dawcy tanich usług” na wizerunek „wysoka jakość” pozwoli zaplanować i opracować nowe strategie marketingowe promujące białoruską opiekę zdrowotną na rynkach zagranicznych w ciągu najbliższych pięciu lat.

Kresy24.pl/ej.by/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Dlaczego obcokrajowcy wybierają białoruską medycynę?

  1. apud Odpowiedz

    21 czerwca 2018 w 11:47

    Mieszkam w Wiekiej Brytanii i generalnie jakosc praktycznie wszystkiego na Bialorusi jest wyzsza niz tutaj. Nie dziwia mnie takie ankiety. Sam korzystam z platnych uslug stomatologicznych na Bialorusi, mimo ze w Wielkiej Brytanii przysluguja mi one za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *