Bronili przed sądami „politycznych”, odbierają im prawo wykonywania zawodu

13 września 2017

Komisja Kwalifikacyjna przy Ministerstwie Sprawiedliwości RB pozbawiła licencji, a więc możliwości wykonywania czynności adwokata Annę Bachtiną, prawniczkę reprezentującą działaczy opozycji w głośnych na Białorusi sprawach politycznych,- donosi portal nn.by. 

„Nie tylko pozbawili mnie licencji, ale znacznie gorzej, powiedziała Bachtina. – Zostałam wezwana na specjalnie dla mnie zorganizowany egzamin, zadawano mi pytania jak studentowi, odpowiedziałam na wszystkie pytania dotyczące weryfikacji dokumentów, wykonania instrukcji, odpowiedziałem na to wszystko. Potem poproszono mnie o opuszczenie sali, podejmowali decyzję. I podjęli. Przewodniczący komisji ogłosił decyzję, że nie mogę pracować jako prawnik „z powodu niewystarczających kwalifikacji zawodowych”.


Odpowiedziałem, że znam instytucje, które podjęły taką decyzję, i wiem czyje polecenie wykonujecie. W rezultacie odmówiłam podpisania się pod decyzją komisji”, – relacjonuje prawniczka..

Anna Bachtina posiada 38 – letnie doświadczenie zawodowe. Broniła w różnych sprawach politycznych. Jednym z ostatnich jej klientów był oskarżony w głośnej „sprawie patriotów” -Mirosław Lozowski.


Według dziennikarzy Naszej Niwy, podobne problemy pojawiły się również u innych adwokatów, którzy w ostatnich latach angażowali się jako obrońcy w procesach politycznych.

W biegłym tygodniu, po tym jak okazało się, że Ministerstwo Sprawiedliwości powołało w trybie nadzwyczajnym komisję, która ma ocenić rezultaty pracy wybranych prawników (jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności trafiło na tych, którzy angażowali się w sprawy polityczne) ” zwróciło się do specjalnego sprawozdawcy z prośbą o interwencję w sprawie zagrożenia niezależności sędziów i prawników, i wezwało społeczność międzynarodową do solidarności z białoruskimi kolegami.

Kresy24.pl/ AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *