Białoruś i UE podpiszą Porozumienie o Priorytetach Partnerstwa

22 czerwca 2018

w sprawie priorytetów partnerstwa między Unią Europejską a Białorusią zostanie podpisane jeszcze w tym roku, zapowiedział komisarz UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Khan, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw uczestniczących w inicjatywie Partnerstwa Wschodniego UE, które odbywa się w Mińsku.  
Europejski komisarz powiedział, że kwestia priorytetów partnerstwa UE- jest obecnie przedmiotem ożywionej dyskusji.

„Wczoraj mówiłem o tym z białoruskim prezydentem, dziś rozmawialiśmy o tym podczas dyskusji. Jestem przekonany, że już wkrótce umowa ta będzie gotowa, a my podpiszemy ją jeszcze w tym roku”- powiedział Khan.


Białorusi Uładzimir dodał ze swej strony, że priorytety partnerstwa są rodzajem mapy drogowej dla stosunków Białorusi z UE do 2020 roku.

„Wydaje nam się, że zawarcie tych priorytetów partnerstwa jest bardzo ważne, ponieważ stworzy to grunt dla ściślejszej współpracy między Białorusią a UE”- dodał Makiej.
Johannes Khan, pytany przez dziennikarzy o plany podwyższenia cen za Schengen dla Białorusinów z 60 do 80 Euro powiedział, że UE nie jest zainteresowana zarabianiem pieniędzy. Dodał zaraz, że nie jest praktykowane jakieś szczególne podejście do każdego kraju z osobna, i to samo dotyczy Białorusi.


„Nie chciałbym utrudniać procesu negocjacyjnego, ale nie sądzę, by była zainteresowana tym, by z wiz uczynić źródło dochodów. Naszym celem jest przyspieszenie wydawania wiz, nie dążymy do zarabiania pieniędzy- powiedział Khan. – Chciałbym podkreślić, że w Unii Europejskiej nie ma zróżnicowanego podejścia do krajów, ale wszystko zależy od intensywności stosunków z krajami”, powiedział wysokiej rangi europejski.

Jak Łukaszenka widzi relacje z UE: Wy nam pieniądze, my wam demokrację

Kresy24.pl/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *