„Komitet kryzysowy przy Ministerstwie Energetyki i Przemysłu Węglowego podjął decyzję o ogłoszeniu zakończenia działań kryzysowych i przejściu do zwykłego trybu działania z dniem 7 marca 2018 roku” – ogłosił doradca ministra energetyki i przemysłu paliwowego Maksym Bilawski.
Przypomnijmy, że w sobotę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko informował, że po wstrzymaniu dostaw gazu na Ukrainę przez Gazprom kraj ograniczył zużycie tego surowca o 14 proc. W niedzielę zaś prezydent oznajmił, że sytuacja z dostawami gazu dla jego kraju ustabilizowała się dzięki dostawom z Unii Europejskiej, w tym z Polski. Więcej na ten temat tutaj oraz tutaj.
Oprac. MaH, BiznesAlert.pl
fot. Anton Obolienskij, CC BY-SA 2.5
11 komentarzy
Mike
6 marca 2018 o 15:26To początek kryzysu, aby tylko Polska do tego nie dołożyła złotówki, już żeśmy stracili Jamał 2 prze własną głupotę i wiarę w lepsze stosunki z banderowcami.
Darek
6 marca 2018 o 19:56Tak, biznesy na tym jamale jak ch…era! Nie dość, że za tranzyt pobieramy symboliczną opłatę (21 mln rocznie) to jeszcze w zamian za tę „usługę” mamy najdroższy gaz z Gazpromu. Im szybciej ta kupa złomu się rozsypie tym lepiej dla Polski. A tu jakiś koleś co w sprawie gazu ani me ani be ani kukuryku pisze o stratach z powodu braku jamal2… Pewnie po części ma racje i jego panstwo rzeczywiście na tym traci.
bob
6 marca 2018 o 23:10A jakoś Ukraińcy za przesył dostają 2 mld$ rocznie od Gazpromu znafco
Enej bandyta
7 marca 2018 o 08:55Nie ma Jamału II jest Nord Stream 1 i 2, troszkę więcej logiki. Na Ukrainie można tylko stracić, Polska ma swoje problemy, nie powinniśmy się tam angażować, ani finansowo ani politycznie, oni tego nie chcą, więc my nie musimy kopać się z koniem, czyli Rosją, my musimy dbać o Polskę a Ukraina nas nie powinna w żaden sposób obchodzić, chyba, że turystycznie 🙂
tagore
10 marca 2018 o 11:38@bob taką podpisano umowę,za którą powinien ktoś siedzieć.
Darek
7 marca 2018 o 10:17Ruska dezinformacja jak zwykle uważa, że jeśli coś jest spzreczne z faktami to tym gorzej dla faktów. Poniżej cytuję oświadczenie firmy handlujacej ruskim gazem – patrz ostatni punkt:
„W związku z artykułem opublikowanym w Rzeczpospolitej w dniu 22.09.2016 pt. ”Dziwne nagrody w Europol Gazie” Europol Gaz s.a. oświadcza, co następuje :
1. Nieprawdą jest, że Członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu Europol Gaz s.a. otrzymali nagrody z zysku za 2015 rok w wysokości podanej w w/w artykule. Faktyczna wysokość nagród była zdecydowanie niższa.
2. Przypominamy, że Zarząd Europol Gaz S.A. składa się z 4 osób (2 Polaków i 2 Rosjan) a Rada Nadzorcza z 9 osób (5 Polaków i 4 Rosjan). Nagrody z zysku za 2015 rok otrzymali wszyscy Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej a także wszyscy pracownicy Europol Gaz s.a. sprawujący swe funkcje w dniu podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie (WZ) Europol Gaz s.a., do czego WZ miało prawo i podejmowało takie decyzje również w przeszłości.
3. WZ Europol Gaz s.a.. to nie jest jak podaje Rzeczpospolita „w praktyce PGNiG”, ale podmiot, którego Akcjonariuszami są: PGNiG S.A. (48%) , PAO Gazprom (48%), oraz Gas Trading S.A. (4%) Nie jest prawdą, że „o podziale nagród z zysku współwłaściciele decydują oddzielnie”. Zgodnie z zapisami Statutu Europol Gaz s.a., decyzje na WZ muszą zapadać jednomyślnie lub nie podejmuje się ich w ogóle.
4. WZ Europol Gaz s.a. przeznaczyło ok.80 % zysku za rok 2015 na kapitał zapasowy. Spółka zgromadziła wystarczające zasoby finansowe do bezproblemowego realizowania swoich inwestycji.
5. Przychody Europol Gaz s.a z tytułu świadczonych usług pochodzą prawie w całości od rosyjskiego kontrahenta, a funkcjonowanie spółki praktycznie nie obciąża w żaden sposób polskiego podatnika, a przeciwnie generuje wpływy z różnego rodzaju podatków na rzecz Skarbu Państwa. Warto w tym miejscu przypomnieć również , że Porozumienie Międzyrządowe z 2010 roku ustaliło maksymalną wysokość zysku na poziomie 21 mln zł.
Europol Gaz s.a.”
polak a nie riusski troll
7 marca 2018 o 10:20bob i Enej.
Nie czytają panowie ze zrozumieniem, lub zła wola….
Pan Darek WYRAZNIE NAPISAŁ o naszych Polskich umowach i braku zysków z tranzytu….
dodatkowo, napisał o BRAKU jamału2 a Wy krytykujecie całą Jego wypowiedz, jako powód podając brak jamału2 i zyskach Ukraińców z tranzytu….dwa zdania i problem ze zrozumieniem???
Darek
7 marca 2018 o 10:38Enej, aby o czymś dyskutować nalezy dobrze znać tło. Sięgnij na branżowe portale (np. rurociagi, węglowodory, WNP) i popatrz na mapy gazociągów. Poczytaj także o ich funkcjonowaniu czyli tłoczniach, magazynach i innej niezbędnej infrastrukturze. Dopiero w tym momencie można zacząć rzeczową dyskusję czy coś sie opłaca czy nie.
W wielkim skrócie: bez magazynów gazu (PMG) nie da sie zapewnić niezakłóconych dostaw w sezonie grzewczym. Polska przy zużyciu przekraczajacym 16 mld m3 rocznie w PMG ma 3 mld m3, a podłączone do NS Niemcy 20 mld m3. Gigantyczna pojemność, nawet jak uwzględni sie zużycie na poziomie 80 mld m3 rocznie – gazu w magazynach starczy im na 3 miesiace, a nam zaledwie na dwa. Ale niedawno pojawiły sie raporty o tragicznej sytuacaji w europejskich magazynach, Niemcy, Francja i UK obecnie posiadają 10 mld m3. Gdy prześledzi sie wpisy na branzowych portalach mozna uzyskać informacje, że w Polsce obecnie mamy ok. 1.5 mld m3, a niemieckie PMG zawierają ok. 5.5 mld m3. Malo tego, jak utrzyma sie aktualne tempo opróżniania to Polskie zapasy gazu skończą się za 80 dni, a niemieckie za… 40 dni. Jak sezon grzewczy nie skończy się do połowy kwietnia będzie z nimi krucho.
W tym czasie ukraińskie magazyny posiadają 10 mld m3 i gdy skończą sie problemy z dostawami ruskiego gazu do tranzytu będą mieli nadwyżki! I właśnie to powinna wykorzystać Polska, PGNiG już podpisał umowy na dostęp do ich pojemnosci magazynowej. Zwykły biznes, potencjalnie bardzo korzystny dla Polski. Po odcieciu Ukrainy od tranzytu w czasie mrozów tzw. rewers na jamale stanie sie bezużyteczny bo Niemcy mają za małe magazyny. Za to bardzo pomocne będą połączenia z Ukrainą i Słowacją gdyż przy 3 mld m3 Polska nie da rady bez wspomagania z zewnątrz. Dziś my sprzedajemy im, jutro oni nam. A jak ruskie trole mają rację i banderowcy sie zbuntują zrobimy biznes ze Słowacją która otwiera drogę do całej południowej Europy. To im powinno zależeć na biznesie bo mają dużo do stracenia, my wyłącznie do zyskania…
Enej bandyta
7 marca 2018 o 14:34Nie można skorzystać z tych magazynów, jeśli nie ma ciśnienia gazu z kierunku wschodniego, Polska nie powinna robić żadnych interesów wbrew sobie, tak było w sprawie Jamał 2, teraz zostaniemy z ręką w nocniku, bo Niemcom nie przeszkadzają sankcje i inne głupoty. Natomiast Ukraińcy są zapatrzeni w Berlin jak w obrazek, Polska nie jest im do niczego potrzebna i niech tak zostanie.
Darek
7 marca 2018 o 18:56Mylisz się. Taka sytuacja występuje tylko i wyłącznie w przypadku działajacego tranzytu. Gdy nie ma ciśnienia ze wschodu całe obciążenie skupia się na magazynach i jeśli ich bieżąca wydajność jest zbyt mała stają się bezużyteczne. To dokładny opis obecnej sytuacji gdy Ukraina z magazynami 2x większymi niż Niemcy musiała ograniczyć zużycie wewnętrzne. Rosja oczywiście zna te niuanse i dlatego postanowiła zakręcić swój kurek ukraińskimi rękoma, jak widać bezskutecznie. Gdy tranzyt ostatecznie ustanie mamy sytuację gdy od strony rosyjskiej „wsadzono korek” i cały gaz z magazynów zostaje w systemie ukraińskim. Wtedy ukraińskie magazyny będą zależały wyłącznie od ciśnienia „wychodzącego” czyli w gazociągach biegnących na Słowację i dalej do Europy Południowej.
Nie obchodzi mnie czy Polska jest potrzebna Ukrainie. Jak po raz kolejny odetną sie od nas natychmiast wpadną w łapy Rosji – oczywista oczywistość wielokrotnie weryfikowane przez historię. Ale Ukraina ze swoim położeniem i infrastrukturą może być doskonałym elementem robienia interesów. Radzę zapoznać sie z teorią przewagi komparatywnej gdzie biznes polega na wykorzystaniu wzajemnych atutów: my mamy dostęp do gazu, oni magazyny więc mogą skorzystać obie strony. A najlepsze jest to, że my bez ich magazynów spokojne damy radę, a oni bez gazu z Polski niekoniecznie. Czyli gazowy biznes z Ukrainą jest dla Polski w 100% bezpieczny, to tylko i wyłącznie kwestia pieniędzy.
polak a nie riusski troll
7 marca 2018 o 23:27Elyty III RP w służbach Gazpromu.
https://youtu.be/vxAAtACU13o
MATERIAŁ Z 2012. LEWICOWE ELYTY