4 grudnia odbył się I etap ogólnoukraińskiej Olimpiady Historii Polski organizowanej przez Fundację Wolność i Demokrację oraz Polskie Towarzystwo Historyczne.
Konkurs skierowany był do uczniów posługujących się językiem polskim z dwóch ostatnich klas (X i XI) Szkoły Powszechnej, czyli tzw. XI-latki.
Olimpiada została zorganizowana symultanicznie w 7 ważnych z punktu widzenia polskości na Ukrainie ośrodkach miejskich: Lwowie, Żytomierzu, Chmielnickim, Łucku, Kijowie, Czerniowcach i Odessie.
Do I etapu przystąpiło 179 osób – najwięcej ze Lwowa (40), ale nie było takiego miasta, w którym liczba uczestników byłaby niższa, niż 15.
Młodzież musiała odpowiedź na 24 pytania z historii Polski – od Piastów po Jana Pawła II. Były wśród nich zadania typowo faktograficzne (trzeba było np. określić datę ślubów lwowskich), jak też wymagające zrozumienia źródła, czy zorientowania się w historycznej mapie.
A teraz pora na clou! Poniżej przedstawiamy alfabetyczną listę 52 osób zakwalifikowanych do drugiego etapu Olimpiady – za ew. błędy w pisowni przepraszamy:
- Albina Dmytrewicz; Aleksandra Zajcewa; Alisa Czetwierikowa; Andrzej Rożkow; Anna Czepierga; Anna Olszewska; Anna Sałtykowa; Anna Zubkowa; Artur Korżenewski;
- Bogdan Korbut; Bohdan Mandryk;
- Daria Horoszczuk; Daniel Hymon; Danuta Stefanko; Danylo Basiuk; Diana Głaz; Denys Lowuszkin; Dominik Kinasz; Dmitrij Torbiński; Dmytro Popenko; Dmytro Poznanski;
- Eugeniusz Liśniak;
- Halina Osecka;
- Ilona Bordiug;
- Justyna Wiącek;
- Kamil Matusz; Karolina Misiuna, Karol Sosulski; Katarzyna Tkaczuk;
- Maksym Kolesniczenko; Maksym Płoticyn; Marcin Ziober; Marek Wiącek; Marina Hłucka; Marta-Bogna Duma; Michał Gabak; Mikołaj Melnyczuk; Monika Rogoza;
- Oleksandra Rublenyk; Olgierd Andruszczyszyn;
- Sergii Zalewski;
- Taras Kołpak; Tymofii Lisovychenko;
- Waleria Gonczarowa; Waleria Szwediuk; Weronika Diaczenko; Wiktor Kudriawcew; Wiktoria Bereza; Włada Pawłowska; Wołodymyr Karpenko;
- Zachar Marceniuk; Zofia Szyroka
Zwycięzcom I etapu Olimpiady serdecznie gratulujemy, wszystkim zaś uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do intensywnego zgłębiania historii Polski w drugim semestrze: czy to w perspektywie II etapu, czy to z myślą o udziale w kolejnej edycji konkursu, czy wreszcie dla własnego rozwoju.
Zachęcamy do odwiedzania portalu Kresy24.pl oraz strony Fundacji Wolność i Demokracja. Tam bowiem – najprawdopodobniej już w styczniu – pojawią się konkretne informacje odnośnie do trybu przeprowadzenia II etapu Olimpiady.
Tymczasem życzymy wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!
Komitet Główny Olimpiady
2 komentarzy
Jarema
24 grudnia 2016 o 10:52To doskonała wiadomość, ale zdaniem tego typu cennych inicjatyw jest za mało. Przeciwnie część polskiej oferty kulturowej z zakresu historii powinna być adresowana do młodych Ukraińców i dotyczyć powinna I RP i udziału Rusinów w jej tworzeniu i dziejach.
Tadeusz
25 grudnia 2016 o 17:58Jarema masz doskonały pomysł na ulepszenie stosunków Polsko Ukraińskich przecież był czas, kiedy Polacy Ukraińcy razem tworzyli RZECZ POSPOLITĄ