Chleb, śmietana i ser
Charakterystyczny litewski chleb czarny, żytni, wypiekany od niepamiętnych czasów, byt spożywany do trzech posiłków. Odznacza się nie tylko znakomitym smakiem, ale i dużą trwałością; zachowuje świeżość przez 5–7 dni.
Znakomita śmietana jest wszechobecna w kuchni litewskiej. Stanowi składnik wielu potraw oraz niezbędne uzupełnienie licznych dań. Jej jakość rozpoznać łatwo, wkładając do niej łyżkę – łyżka powinna stać na sztorc!
Litewskim specjałem są sery białe, przygotowywane na wiele sposobów. Wśród nich najpopularniejszy jest ser z kminkiem; świeży i suszony. W dodatku ser odpowiednio utarty – z tłuszczami i przyprawami – zastępował często masło.
Kwas chlebowy i sok klonowy
Tradycyjnym napojem na Litwie był i jest kwas chlebowy (gira). Wyrabiany ze wspomnianego litewskiego czarnego chleba, w warunkach domowych, towarzyszył wielu potrawom, a i dziś jest chętnie pijany przy posiłkach, oraz jako napój orzeźwiający.
Drugim, pod względem popularności, był sok brzozowy lub klonowy. Bardzo starym trunkiem, wyrabianym od wieków, jest miód sycony (midus) – przyprawiany korzeniami, ziołami i sokami.
Długą tradycję ma na Litwie piwo (alus), które jak pisze Oskar Kolberg:
,,Każda Litewka bez wielkiego zachodu, po prostu w garnku umiała […] warzyć”.
Na specjalne okazje zapraszano jednak zawodowego piwowara. Piwo litewskie jest przeważnie lżejsze od gatunków spożywanych w Polsce, zwykle ciemne; towarzyszy mu wiele specjalnych dań i zakąsek, jak np. grzanki z czarnego chleba natarte czosnkiem.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!