1920 – Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę o nadaniu ziemi na Kresach Wschodnich byłym żołnierzom Wojska Polskiego.
Ustawa przewidywała nieodpłatne nadanie ziem szczególnie zasłużonym żołnierzom, ochotnikom, którzy odbyli służbę frontową m.in. w wojnie z bolszewikami oraz inwalidom. Pozostali żołnierze i inwalidzi mogli nabyć ziemię odpłatnie. Po 1923 r. osadnictwo wojskowe na Kresach Wschodnich zawieszono, głównie z powodu krytyki ze strony ruchu narodowego. Akcję wznowiono po przewrocie majowym. Przeczytaj artykuł na ten temat.
1881 – w Komarnie w rejonie gródeckim urodził się Mieczysław Orłowicz – polski geograf, krajoznawca, popularyzator turystyki.
Ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Współzałożyciel Akademickiego Klubu Turystycznego we Lwowie (1906), oraz organizator pierwszego Komitetu Olimpijskiego w Polsce. Był autorem ponad stu przewodników turystycznych. Propagował także turystykę w Bieszczadach Wschodnich, na terenach obecnej Ukrainy, zaprojektował też przebieg wschodniej części Głównego Szlaku Beskidzkiego. W uznaniu zasług jego imieniem Orłowicza nazwano przełęcz w Bieszczadach Zachodnich i Główny Szlak Sudecki. Zmarł w 1959 r.
1893 – w Jarosławiu urodził się Mieczysław Gębarowicz – polski historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i Politechniki Lwowskiej. Obrońca Lwowa z 1918 r. Od 1923 r. kustosz Muzeum Lubomirskich we Lwowie (obecnie we Wrocławiu). W latach 1941-1944 dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Po wojnie pozostał we Lwowie. Pracował m.in. jako zwykły bibliotekarz w różnych lwowskich instytucjach. Został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim. Zmarł w 1984 r. we Lwowie.
1900 – Józef Bilczewski został mianowany arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego.
1921 – zmarła Gabriela Zapolska (właściwie Maria Gabriela Korwin-Piotrowska) – polska pisarka urodzona w 1857 r. w Podhajcach na Wołyniu.
1926 – zamach stanu na Litwie, w wyniku którego wojskowi obalili centrolewicowy rząd Mykolasa Sleževičiusa. Prezydentem Litwy został Antanas Smetona.
1943 – zmarła Łucja Charewiczowa – polska historyk. Docent na Uniwersytecie Lwowskim. Kustosz Muzeum Historycznego Miasta Lwowa, członek Towarzystwa Miłośników Miasta Lwowa. Napisała wiele prac na temat przeszłości Lwowa. Działała w konspiracji w Warszawie. Zmarła na tyfus w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 17 grudnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!