16 grudnia 1870 r. w Wenecji zmarł Stanisław Duniecki, polski kompozytor i dyrygent pochodzący ze Lwowa.
Urodził się w 1839 r. Początkowo uczył się gry na fortepianie i kompozycji u J.K. Kesslera. Potem studiował w Lipsku, Wiedniu, Brukseli i u Berlioza w Paryżu. W 1863 r. wrócił na Kresy i objął posadę kapelmistrza małej sceny polskiej w Czerniowcach. W 1864 r. został kapelmistrzem teatru we Lwowie, gdzie wystawił swoją najpopularniejszą operetkę „Paziowie królowej Marysieńki”, którą grano też w Wiedniu i Krakowie. W roli pazia występowała w niej Helena Modrzejewska.
Następnie Duniecki pracował jako kapelmistrz orkiestry teatru krakowskiego. W Krakowie wystawiał też „Halkę” i „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki, a także własne opery i operetki. Komponował opery komiczne, operetki i wodewile. Próbował wzorować się na Wagnerze, lecz przedwczesna śmierć nie pozwoliła mu na skomponowanie planowanej opery słowiańskiej „Igor”. Publikował także artykuły w krakowskim tygodniku „Kalina”.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!