15 grudnia 1867 r. w drewnianym kościele św. Kazimierza w Powiewórce został ochrzczony Józef Klemens Piłsudski herbu Piłsudski, największy polski przywódca XX wieku.
Powiewiórka to wieś, a niegdyś miasteczko w gminie Podbrodzie w rejonie święciańskim okręgu wileńskiego. Okolice te należały do rodziny Soroków, którzy zresztą byli także fundatorami kościoła św. Kazimierza. Stąd równolegla nazwa miejscowości – Sorokpol.
Józef urodził się 5 grudnia 1867 r. w pobliskim Zułowie. Ojciec – Józef Wincenty był podczas Powstania Styczniowego komisarzem Rządu Narodowego na powiat rosieński, matka – Maria z Billewiczów pochodziła ze znanego rodu szlacheckiego herbu Mogiła.
10-dniowego Józefa Piłsudskiego ochrzcił ksiądz Tomasz Woliński, a rodzicami chrzestnymi byli Józef Marcinkowski i Konstancja Rogalska. Wydarzenie to upamiętnia umieszczona w kościele tablica pamiątkowa po polsku.
Mały Józef (zwany Ziukiem) był czwartym z kolei, a łącznie jednym z dwanaściorga (!) dzieci Piłsudskich. Starsze rodzeństwo to Helena, Zofia i Bronisław, młodsze – to Adam, Kazimierz, Maria, Jan, Ludwika, Kacper oraz bliźnięta Piotr i Teodora, które zmarły w dzieciństwie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!