Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zidentyfikowało nazwiska 98 osób, które najprawdopodobniej figurują na tzw. białoruskiej liście katyńskiej. Jak informuje centrum na swojej stronie internetowej, spis powstał w wyniku porównania danych z dwóch list.
Pierwsza z nich to lista obywateli polskich zaginionych w 1939 i 1940 r. na obszarze północno-wschodnich województw II RP. Została sporządzona na podstawie ekspertyzy Ośrodka Karta, wykonanej na zlecenie CPRDiP, a następnie zweryfikowanej i uzupełnionej przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W maju 2012 roku została opublikowana na stronie internetowej Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Na drugiej liście znajdują się nazwiska osób figurujące na liście konwojowej 15 Brygady Wojsk NKWD, przechowywanej w Rosyjskim Państwowym Archiwum Wojskowym (dalej RGWA) 1. Z niewielkimi wyjątkami osoby te były przewiezione do Mińska w okresie od marca do lipca 1940 r., co zbiega się w czasie z realizacją decyzji Politbiura WKP(b) z 5 III 1940 r. o wymordowaniu polskich obywateli znajdujących się w obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz w więzieniach tzw. Zachodniej Ukrainy i tzw. Zachodniej Białorusi.
Na stronie CPRDiP czytamy; „ Rekonstrukcja fragmentu białoruskiej listy katyńskiej powstała poprzez porównanie listy nr 1 z listą nr 2 i ustalenie w ten sposób nazwisk 98 osób, znajdujących się na obu wykazach. Brak jakichkolwiek informacji o dalszych losach tych ludzi sprawia, iż hipoteza o wymordowaniu ich w ramach realizacji decyzji z 5 marca 1940 r. graniczy wręcz z pewnością”.
Fragment rekonstrukcji listy można znaleźć na stronie internetowej organizacji.
pod adresem http://www.cprdip.pl/main/index.php?id=fragment-rekonstrukcji-bialoruskiej-listy-katynskiej
Kresy24.pl za cprdip.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!