Od czwartku do niedzieli będą trwały w Telszach uroczystości związane z jubileuszową, 600. rocznicą chrztu Żmudzi.
Rocznicowe obchody zainauguruje w czwartek, 1 sierpnia, uroczysta Msza św. w Katedrze św. Antoniego Padewskiego w Telszach, po której rozpocznie się w teatrze dramatycznym konferencja teologiczna, w muzeum żmudzkim „Alka” wystawa i ewangelizacyjny koncert księży w amfiteatrze.
Piątkową konferencję naukową w samorządzie rejonu Telszyńskiego również poprzedzi Msza. Św. w Katedrze. W tym samym dniu nastąpi otwarcie wystawy poświęconej 600-leciu chrztu Żmudzi. Wieczór zakończy się koncertem muzyki sakralnej w wykonaniu Wielkiego Wileńskiego Chóru Archikatedralnego i chór „Žemaičiai”.
Sobotnie obchody, których częścią będą targi wyrobów sakralnych oraz konferencja naukowa przedstawicieli tego rzemiosła, zwieńczy opera rockowa „Zmartwychwstały” i koncert muzyki sakralnej w kościele Św. Piotra i Pawła w Worniach.
Uroczystości zakończą się w niedzielę, 4 sierpnia, poświęceniem tablicy upamiętniającej rocznicę i odczytaniem pozdrowień papieża Franciszka.
Żmudzini bardzo mocno demonstrują dziś przywiązanie do wiary, ale nie było tak zawsze. Byli jednym z ostatnich narodów Europy, które przyjęły chrześcijaństwo. Trzy lata po przyłączeniu do Litwy, w 1413 roku, oficjalnie ogłoszone zostało przyjęcie przez nich katolicyzmu, napotkało jednak opór wśród ludności, kojarzącej katolicyzm z Krzyżakami i przywiązanej do wiary przodków. Dwukrotnie, w latach 1418 i 1441 Żmudzini wszczęli powstania antychrześcijańskie i antylitewskie.
Później sytuacja się zmieniła, a wiara wspomogła walkę narodowościową Żmudzinów, którzy zabiegają o uznanie ich za mniejszość narodową na Litwie. Jednak deklaracje pół miliona osób narodowości żmudzkiej nie są uznawane przez rząd i nie są wpisywane do dokumentów.
Telsze, w których odbywają się uroczystości jubileuszowe 600-lecia chrztu Żmudzi, były stolicą jednego z powiatów Księstwa Żmuzkiego. Pierwszy kościół drewniany ufundował tu w 1612 król Zygmunt III Waza (niektóre źródła podają datę 1547). Natomiast w roku 1626 dzierżawca królewszczyzny Paweł Sapieha, ufundował klasztor bernardynów, który władze carskie zamknęły w 1832. W czasie Powstania Listopadowego był tu silny ośrodek partyzantki polskiej dowodzonej przez Józefa Jana Giedroycia.
Od 1926 kościół jest katedrą. Na jej dziedzińcu znajdują się groby księży rozstrzelanych przez Kozaków za udział w Powstaniu Styczniowym. W 1926 utworzona została diecezja telszańska i powołano seminarium diecezjalne, zamknięte w 1946 i ponownie otwarte w 1989. W pobliżu katedry położony jest pałac biskupów z lat trzydziestych XX wieku.
W Telszach urodził się Gabriel Narutowicz, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!