Zdjęcia lotnicze z 1953 roku potwierdzą miejsca pochówku ofiar obławy augustowskiej?

9 października 2015

augostowska-oblawa

weryfikuje opinię biegłego opartą o zdjęcia lotnicze, poszukując na terenie Puszczy Augustowskiej miejsc pochówku ofiar sowieckiej zbrodni. Biegły wskazał do sprawdzenia ok. 20 takich punktów.

To rezultat badań zdjęć lotniczych z 1953 roku, a miejsca do sprawdzenia zostały wskazane przez biegłego m.in. w oparciu o analizę ukształtowania terenu i rodzaju roślinności.


Jak poinformował w komunikacie przesłanym PAP szef pionu śledczego IPN w Białymstoku prok. Janusz Romańczuk, w piątek prowadzący oraz specjaliści z zakresu archeologii oraz geodezji i kartografii zaplanowali sprawdzenie dwunastu takich miejsc, w okolicach Gib i Rygola. Rezultat tych poszukiwań na razie nie jest znany.

Prok. Romańczuk dodał, że piątkowe prace są kontynuacją badań terenowych przeprowadzonych w połowie czerwca. Wówczas biegły archeolog wskazał kilka potencjalnych miejsc, w których należałoby przeprowadzić prace sondażowe.


jest największą niewyjaśnioną zbrodnią na Polakach po II wojnie światowej.

Śledztwo w sprawie obławy, prowadzone w oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, dotyczy zbrodni komunistycznej przeciwko ludzkości. Przyjęto w nim, że w lipcu 1945 r., w ramach akcji przeciwko podziemiu niepodległościowemu – w nieustalonym dotychczas miejscu zginęło ok. 600 osób zatrzymanych w powiatach: augustowskim, suwalskim i sokólskim przez żołnierzy sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego „” III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Okoliczności zbrodni i miejsce (lub miejsca) pochówku ofiar wciąż są niewyjaśnione, stąd ustalenie dokładnej liczby i tożsamości ofiar, a także odnalezienie ich grobów jest jednym z głównych celów śledztwa IPN.

Prokuratorzy Instytutu starają się pozyskiwać informacje z wielu źródeł: archiwów, akt sądowych czy przesłuchując żyjących jeszcze świadków. M.in. właśnie na bazie zeznań świadka, wiosną tego roku przeprowadzane były badania sondażowe k. Gib. W miejscach tych prac szczątków ludzkich jednak nie odkryto.

Rodziny ofiar obławy augustowskiej, od lat zaangażowane w poszukiwanie grobów oraz ustalenie wszystkich szczegółów zbrodni uważają, że z biegiem lat coraz trudniej o przełom w sprawie. Historycy IPN wielokrotnie wypowiadali się, że klucz do rozwiązania tajemnicy obławy augustowskiej leży po stronie rosyjskiej. Bezskutecznie zabiegają o dostęp do archiwów w Rosji. Szukają też materiałów w archiwach w innych krajach.

W tym roku minęła 70. rocznica tych wydarzeń, a Sejm ustanowił 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Ma być to hołd złożony ofiarom obławy – „bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, zamordowanym z rozkazu Józefa Stalina na terenie północno-wschodniej Polski (…), którzy nie pogodzili się z nową sowiecką okupacją”.

Kresy24.pl/dzieje.pl (PAP)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *