10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 w katastrofie samolotu Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło w Smoleńsku 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona, wysokiej rangi urzędnicy państwowi i dowódcy wojskowi. Polacy w całym kraju i zagranicą upamiętniają dzisiaj ofiary katastrofy smoleńskiej.
W Wilnie i Winnicy
W czwartą rocznicę katastrofy, w polskich kresowych kościołach odbędą się Msze żałobne w intencji ofiar.
O godz. 19.00 taka Msza zostanie odprawiona w winnickim Kościele Bożego Miłosierdzia na Tiażyłowie. Wcześniej, o 17.00, pod tablicą Józefa Piłsudskiego na ulicy Sobornej Polacy z Winnicy złożą kwiaty i zapalą znicze.
W Wilnie, w kościele pod wezwaniem św. Teresy w Wilnie, o g. 16.00 z inicjatywy Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, Związek Polaków na Litwie oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar katastrofy.
W Smoleńsku i w Katyniu
Przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i polskiej ambasady w Rosji, uczcili w pamięć pomordowanych w 74. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. Przed uroczystością w Katyniu polska delegacja uczciła w Smoleńsku pamięć ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.
W tym roku, po raz pierwszy w historii na obchody zbrodni katyńskiej przyjechali attaché wojskowi krajów NATO, na czele z attache Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec. Nie było natomiast delagaccji polskiego rządu ani prezydenta.
W Grodnie
Grodzieńscy Polacy z prezesem ZPB Mieczysławem Jaśkiewiczem i przewodniczącą Rady Naczelnej Związku Andżeliką Borys złożyli ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej kwiaty i zapalili znicze pod flagami Rzeczypospolitej Polskiej w ambasadzie RP w Grodnie. Wieczorem działacze ZPB złożą kwiaty i zapalą znicze przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu garnizonowym w Grodnie, oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i tym, którzy tragicznie zginęli w drodze do Lasu Katyńskiego, do którego lecieli, aby uczcić pamięć ofiar NKWD w 70. rocznicę zbrodni reżimu stalinowskiego. O 19.00 Polacy z Grodna będą się modlić za ofiary Katynia i Smoleńska podczas Mszy św. w kościele Pobernardyńskim.
W kraju
Od mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczęły się o 8.00 obchody czwartej rocznicy katastrofy smoleńskiej. We mszy św. uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński, brat tragicznie zmarłego prezydenta.
Na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach o 8.30 w ceremonii przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej uczestniczyły rodziny, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych.
Wcześniej marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów – ofiary katastrofy, a w Domu Poselskim odprawiona została Msza św. w intencji ofiar katastrofy.
Apel Pamięci i uroczyste złożenie kwiatów przez brata śp. Prezydenta – Jarosława Kaczyńskiego, posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz mieszkańców Warszawy pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu były kolejnym punktem dzisiejszych obchodów. Krakowskie Przedmieście to miejsce, gdzie Polacy chcą – wbrew władzom, ktore się na to nie zgadzają – postawić pomnik swojemu tragicznie zmarłemu Prezydentowi. Padły tu znamienne i gorzkie słowa: „Łatwiej by było postawić pomnik wrogowi niż własnemu prezydentowi, który całe swoje życie poświęcił Ojczyźnie i zginął w takich okolicznościach” – powiedział O. Zdzisław Tokarczuk.
Ci, którzy stracili najbliższych w katastrofie smoleńskiej, mają prawo stawiać trudne pytania nawet cztery lata po tym wydarzeniu. Gorzej, gdy stawiają je ci, którzy nie powinni tego robić w tej konkretnej sytuacji — powiedział kard. Kazimierz Nycz w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, gdzie o 13.00 przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar katastrofy.
Smoleńsk to gorzej niż zbrodnia. Nie zdarzyło się dotąd w historii świata, by jakikolwiek rząd i prokuratura włożyły tyle wysiłku, żeby nie dojść do prawdy — powiedział szef zespołu Antoni Macierewicz na początku posiedzenia zwołanego w dniu dzisiejszym na g. 13.00 specjalnego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. badania katastrofy smoleńskiej.
O 15.30 z Placu Trzech Krzyży w Warszawie do Pałacu Prezydenckiego przeszedł marsz z portretami 96 ofiar katastrofy smoleńskiej zorganizowany przez stowarzyszenie Solidarni 2010.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!