Na fasadzie filharmonii w Żytomierzu, tuż przy głównym wejściu, wisiała jeszcze niedawno tablica upamiętniająca udział Józefa Ignacego Kraszewskiego w budowie i działalności żytomierskiego teatru. Dziś tablicy nie ma.
Filharmonia znajduje się w gmachu dawnego teatru dramatycznego. Znaczący wkład w jego budowę w drugiej połowie XIX wieku wniósł Józef Ignacy Kraszewski. Dzięki niemu Żytomierz gościł znakomitych artystów z Polski i całej Europy, a do rewolucji bolszewickiej był znanym ośrodkiem kultury polskiej.
W 2012 roku budynek doczekał się pierwszego od czasów sowieckich gruntownego remontu i pod koniec września z udziałem przewodniczącego obwodowej administracji odbyły się uroczystości z okazji ukończenia głównego etapu prac renowacyjnych.
Jednak o czymś „zapomniano”. Na fasadzie filharmonii – tuż przy wejściu – jeszcze przed remontem wisiała tablica upamiętniająca Józefa Ignacego Kraszewskiego. Dziś tablicy nie ma.
Poinformowany o sprawie został Konsulat Generalny RP. Po interwencji władze miasta zapewniły, że tablica trafi na swoje miejsce po ukończeniu wszystkich prac. Media polonijne będą pilnie śledził, czy żytomierskie władze dotrzymają słowa – zapowiada portal WIZYT.NET.
Warto przypomnieć, że w bogatej biografii Józefa Ignacego Kraszewskiego, etap żytomierski to szereg funkcji, które pełnił w 40-tysięcznym wówczas ośrodku życia społecznego i towarzyskiego polskiej szlachty, będącym zarazem siedzibą carskich władz gubernialnych. Józef Ignacy Kraszewski był w Żytomierzu m.in. kuratorem szkół polskich, dyrektorem Teatru Żytomierskiego, dyrektorem Klubu Szlacheckiego, prezesem Towarzystwa Dobroczynności.
Kresy24.pl, WIZYT.NET
Dodaj komentarz