W serii „Sekrety…” – nietypowych, pięknie ilustrowanych swego rodzaju przewodników, wydawanych przez łódzki Dom Wydawniczy Księży Młyn ukazała się właśnie książka Katarzyny Węglickiej „Sekrety Wilna”. Dodać warto, iż jest to 74. tytuł w tym znakomitym cyklu!
Katarzyna Węglicka, jak sama o sobie pisze – „rodem z Mławy, sercem kresowianka, mieszka w Warszawie”, studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i na co dzień prowadzi lektoraty języków angielskiego i francuskiego. Współpracuje jako przewodnik i tłumacz z biurami podróży organizującymi wycieczki na dawne Kresy Rzeczypospolitej. Od wielu lat przemierza ziemie kresowe, dziś zapomniane i mało znane, w poszukiwaniu pamiątek przeszłości i pięknych krajobrazów, a zwłaszcza ciekawych ludzi kultywujących tradycje polskości. Tropienie kresowych dziejów stało się jej kolejną – oprócz nauki języków obcych – pasją, której poświęca każdą wolną chwilę.
Urodę Kresów Katarzyna Węglicka utrwala obiektywem aparatu fotograficznego i piórem. Zadebiutowała w roku 2004 książką pt. „Opowieści kresowe. Litwa”. W oficynie „Książka i Wiedza” wydała bogato ilustrowane kolejne tomy gawęd – „Kresowym szlakiem” (2005) oraz „Wędrówki kresowe” (2006), które spotkały się z dużym zainteresowaniem czytelników. Przygotowuje kolejne części nowej trylogii o Kresach – poświęcone Ukrainie i Litwie.
Do lektury swego najnowszego dzieła „Sekrety Wilna” Katarzyna Węglicka zachęca, pisząc:
„A gdyby tak choć na chwilę przenieść się w czasie na zatłoczone wileńskie uliczki. Usłyszeć przez radio wołanie kukułki zapraszającej na audycję «Wieczór przy mikrofonie». Podczas Kaziuka kupić ukochanej osobie jedyne takie na świecie serce z piernika ozdobione kolorowym lukrem. Spędzić długie godziny w domu handlowym braci Jabłkowskich, by potem odpocząć w zakamarkach Skopówki, czytając Gałczyńskiego. W chwili smutku znaleźć schronienie w Ostrej Bramie i przeżyć niezwykłe chwile w katerze, gdzie odnaleziono królewskie groby. W kawiarni Sebastiana Rudnickiego skosztować najlepszej kawy i przeglądać najpiękniejsze książki w wydawnictwie Zawadzkiego. Szepnąć kilka mądrości do ucha doktorowi Szabadowi i zdeponować cały majątek w Domu Bankowym Tobiasza Bunimowicza. Gdy nadejdzie prima aprilis świętować na Zarzeczu niepodległość i nigdy nie zapomnieć o tragedii w Ponarach. Wieczorem wybrać się na spacer z Kazimierą Iłłakowiczówną po prospekcie Giedymina, by w końcu złożyć głowę na poduszce w hotelu Georges…
Otwórz «Sekrety Wilna» i rozpocznij tę niezwykłą podróż!”.
Spis treści:
- Polskie Radio w Wilnie
- Misie jedzą czekoladę na prospekcie Giedymina
- Co artystka „Lutni” miała wspólnego ze Stalinem
- Bracia Jabłkowscy
- W obronie wieży nadawczej
- Co Puszkin ma wspólnego z Wilnem
- Ostra Brama w czasach totalitaryzmów
- Dwudziestowieczny Kmicic
- Jak udało się oszukać sowieckich cenzorów
- Noblista z Wilna
- Państwo w państwie
- Wileńskie krzyże
- Ilu jest wileńskich Kaziuków
- Litewska Jerozolima
- Strzelanina na maturze
- Kolonia rolnicza dla umysłowo chorych
- Ostania pompa funebris Rzeczpospolitej
- Dlaczego „U Rudnickiego” dawano w pysk?
- Pociąg nr 984
- Sekrety krętej Skopówki
- Doktor Ojboli pochodził z Wilna
- Jadanie na hak w hotelu Georges
- Miejsce urodzenia – Wilno
- Niezwykłe chwile w katedrze wileńskiej
- Kim był litewski Schindler
- „Dynastia” księgarzy
- Towarzystwo Radiotechniczne „Elektrit”
- Sławny syn córki zegarmistrza z Kurska
- Wileński Rotszyld
- Golgota
- Zamurowana Matka Boża
- Karakuliandro z Farlandii
- Bibliografia
- Źródła zdjęć
Katarzyna Węglicka, „Sekrety Wilna”, Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, Łódź 2022, s. 144 + fot., ISBN: 978-83-7729-575-5
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!