Wystawa o XIX-wiecznych Kresach w Warszawie

20 kwietnia 2017

Fundacja Wolność i Demokracja ma przyjemność zaprosić wszystkich do zapoznania się z wystawą pod tytułem „Wiek pary, elektryczności i ekonomii. Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie się nowoczesnej gospodarki i przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku”, którą do 5 maja można oglądać w Warszawie na placu Zamkowym.

Celem wystawy jest prezentacja sylwetek działaczy politycznych i społecznych, a także ekonomistów, przemysłowców i wynalazców związanych z Kresami Wschodnimi oraz wyeksponowanie ich osiągnięć na tle gwałtownych przemian gospodarczych, które zaszły w XIX wieku na ziemiach polskich.


 


Wśród zaprezentowanych postaci są Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki, Leon Sapieha, Jan Tadeusz Lubomirski, Ignacy Łukasiewicz, Jan Szczepanik, Michał Elwiro Andriolli oraz Franciszek Stefczyk.Wystawa pozwala zapoznać się wieloma pojęciami z zakresu historii przedsiębiorczości, przemysłu, techniki i bankowości.

Zarysowanie rozwoju przemysłu w Europie i Polsce oraz wynikających z niego zmian w życiu
społecznym służą lepszemu zrozumieniu znaczenia i rozmiaru wkładu Polaków z Kresów w ekonomię i gospodarkę ziem polskich w XIX wieku.Wystawę przygotowała Fundacja WiD w ramach projektu „Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie nowoczesnej gospodarki, ekonomii i przemian społecznych” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.Projekt ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkół ponadpodstawowych Mazowsza i Dolnego Śląska, a także mieszkańców pięciu miast (Warszawy, Wrocławia, Wałbrzycha, Dusznik-Zdroju i Dzierżoniowa) wiedzy na temat wkładu Kresów Wschodnich w kształtowanie nowoczesnej gospodarki, ekonomii i przemian społecznych oraz kształtowanie postaw sprzyjających przedsiębiorczości. Partnerem projektu jest Fundacja Instytut Druckiego-Lubeckiego.

Projekt „Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie nowoczesnej gospodarki, ekonomii i przemian społecznych” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Wystawa o XIX-wiecznych Kresach w Warszawie

  1. gardinas Odpowiedz

    20 maja 2017 w 20:27

    Zainteresowała mnie wystawa poświęcona postępowi technicznemu na Kresach w XIX i XX wieku.Podzielę się moimi rodzinnymi związkami z tym tematem związanymi.Mój dziad był zatrudniony w majątku Światopełk-Mirskiego w Mirze.Dziadek był uzdolniony technicznie i gdy pojawiły się maszyny parowe został wysłany do Szwecji na przeszkolenie w obsłudze i naprawach tych maszyn.Dziadek zmarł w 1918r.w Mirze i tam został pochowany.

  2. krzysztof Odpowiedz

    26 maja 2017 w 06:52

    No jak tak można???Wystawa o ziemiach „etnicznie ukraińskich” nazywanych Kresami,tosz to „rasizm”i”ksenofobia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *