Wystawa, którą od 4 lipca mogą oglądać mieszkańcy Krzemieńca, wpisuje się mocnym akcentem w sytuację, w jakiej znalazła się Ukraina.
Otwarta w Warszawie Muzeum Niepodległości w 2008 roku wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Sowieci w Polsce” pokazana została ostatnio w Akademii Ostrogskiej, na zamku w Dubnie, w Łucku i w Tarnopolu. Obejmuje lata 1944–1993, ale również szerszy kontekst stosunków polsko-sowieckich, poczynając od wojny polsko-bolszewickiej 1919–1920 r., poprzez pakt Ribbentrop-Mołotow, represje sowieckie z lat 1939–1943, Zbrodnię Katyńską, konferencję w Jałcie, porwanie 16 przywódców Polskiego państwa Podziemnego, aż po opuszczenie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez ostatnie oddziały Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w 1993 roku. 4 lipca została zaprezentowana w Muzeum Słowackiego w Krzemieńcu z z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie przez Konsulat Generalny RP w Łucku.
W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele władzy lokalnej, twórcy, dziennikarze z Kijowa i wschodnich obwodów Ukrainy, pracownicy naukowi i studenci, miejscowi Polacy. Wszyscy podkreślali – relacjonuje Krzysztof Sawicki z Kuriera Galicyjskiego – że wpisuje się nieprawdopodobnie w aktualną i trudną sytuację, w jakiej znalazła się Ukraina.
Ekspozycja jest kolejnym etapem zorganizowanego przez warszawski OBEP cyklu imprez na temat metod, skali i form uzależnienia Polski od ZSRR, który rozpoczął się konferencją naukową „W objęciach «Wielkiego Brata». Sowieci w Polsce 1939–1993”.
Więcej o wystawie „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993” na stronie IPN
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!