24 marca br. do Mińska przyleciał Bernard Emié, szef Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Zewnętrznego francuskiego Ministerstwa Obrony -DGSE (wywiad zagraniczny) – donosi intelligenceonline.com. Portal wskazuje, że Emié otrzymał zadanie w Mińsku, miał mediować z Aleksandrem Łukaszenką.
Informacja o przelocie francuskiego odrzutowca Falcon 900EX z Paryża do Mińska pojawiła się w mediach 24 marca. Nie znano jednak żadnych szczegółów dotyczących lądowania maszyny w stolicy Białorusi, wykorzystywanej ponoć przez francuski wywiad do lotów długodystansowych.
Jak zauważają dziennikarze, lądowanie w Mińsku poprzedziły napięte negocjacje, bo białoruskie władze obawiały się zbyt demonstracyjnego przybycia przedstawiciela francuskich służb specjalnych na terytorium – bądź co bądź – wojennego sojusznika Rosji.
Internetowa gazeta informuje, że spotkanie w Mińsku okazało się krótkie, uczestniczył w nich najstarszy syn Aleksandra Łukaszenki – Wiktor Łukaszenka. Podobno atmosfera rozmów przebiegała w ciężkiej atmosferze i nie zakończyła się zgodnie z planem francuskiego gościa.
Do negocjacji doszło 24 marca, a już nazajutrz, w sobotę 25 marca, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił zamiar wprowadzenia na Białoruś taktycznej broni jądrowej. Jak powiedział w telewizji Russia 24, Łukaszenka zgodził się na jej rozmieszczenie na swojej ziemi, a magazyny mają byc gotowe do 1 lipca 2023 roku.
Również dzisiaj z wizytą do Mińska przyleciał Siergiej Naryszkin, dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji. Wraz z Iwanem Tertlem, przewodniczącym białoruskiego KGB, przybył do pałacu Łukaszenki.
oprac. ba za charter97.org
2 komentarzy
Jagoda
4 kwietnia 2023 o 15:20Francuziki to jest jednak już dawno temu upadły naród i zdegenerowany do szpiku kości … nie powinni mieć absolutnie żadnego wpływu na geopolitykę europejską i światową.
Jagoda
5 kwietnia 2023 o 10:39Francuska armia podniesie maksymalny wiek w którym rezerwiści mogą być powoływani do armii, jeśli zajdzie taka potrzeba, do ukończenia 70. roku życia – oświadczył minister obrony Francji, Sebastien Lecornu, w rozmowie z RTL Obecnie maksymalny wiek w jakim rezerwiści mogą być powołani pod broń wynosi od 60 do 65 lat. Podnosimy limity wieku. Ludzie będą mogli być rezerwistami francuskiej armii do ukończenia 70. roku życia lub 72. dla niektórych specjalności – powiedział Lecornu…. BEZ KOMENTARZA !