Wicepremier Jarosław Gowin z wizytą w Chinach

10 października 2016

gowin-chiny

Celem kilkudniowej wizyty polskiego premiera w Chinach jest rozwój polsko-chińskich kontaktów gospodarczych, naukowych i technologii kosmicznych oraz wzmacnianie współpracy między polskimi i chińskimi uczelniami wyższymi.

W Pekinie Jarosław Gowin weźmie udział w spotkaniu ministrów edukacji i szkolnictwa wyższego Unii Europejskiej i Chin. Spotka się również z władzami Uniwersytetu Tsinghua – jednej z najlepszych chińskich uczelni.


Plan misji wicepremiera zawiera również odwiedzenie Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych (CAST) oraz spotkanie z władzami tego ośrodka. CAST w 1970 r. udało się umieścić na orbicie okołoziemskiej pierwszego sztucznego satelitę chińskiej produkcji Dong Fang Hong. W trakcie wizyty w Pekinie zaplanowane jest również spotkanie z komisarzem UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tiborem Navracsicsem.

W planach jest również wizyta wicepremiera w miaście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, gdzie spotka się z władzami tego regionu i odwiedzi Uniwersytet Syczuański. Odbędzie się tam spotkanie ze studentami, władzami uczelni i otwarcie Centrum Studiów nad Polską.


Zgodnie z danymi Ministerstwa Rozwoju są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej i wielkości importu. W 2015 r. eksport z Polski do Chin osiągnął 1,82 mld euro (wzrost o 8 proc.) a import z Chin 20,33 mld euro (wzrost o 16 proc.). Ujemne saldo handlu z Chinami wyniosło 18,51 mld euro i było wyższe o ponad 2,6 mld euro w porównaniu do roku 2014. Import z Chin ma największy udział w tworzeniu deficytu handlowego Polski. W 2015 r. zajęły w polskim imporcie drugie miejsce, za Niemcami. Eksport do Chin stanowił 1 proc. całkowitej wartości polskiego eksportu, co stanowi 21. miejsce w polskim eksporcie.

W 2015 roku głównym polskim towarem eksportowym do Chin pozostawała miedź. W imporcie z Chin ponad połowę stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego, ważną pozycją są także wyroby włókiennicze. Głównym celem polskiego rządu jest zmniejszenie gigantycznego deficytu w handlu z Chinami poprzez wzrost eksportu do Państwa Środka. Na otwarcie rynku chińskiego z niecierpliwością czeka m.in. krajowy przemysł spożywczy.

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl/wnp.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *