„Warszawa powinna zrozumieć: nie NATO i nie Waszyngton, lecz Ukraina broni bezpieczeństwa i przyszłości Polski”

8 lutego 2017

W MSZ w Kijowie odbyło się we wtorek (7 lutego) spotkanie ukraińskich członków dwustronnej platformy Ukraińsko-Polskiego Forum Partnerstwa. Podczas spotkania, które prowadził minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, wybrano przewodniczącego ukraińskiej części Forum. Został nim publicysta i komentator polityczny Witalij Portnikow.

 „Naszym głównym zadaniem jest pielęgnowanie tego, co osiągnęliśmy we wzajemnych relacjach w okresie wspólnej, postkomunistycznej wolności, oraz rozwiązywanie skomplikowanych problemów, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie, a których jednak nie możemy też określić jako nowe”powiedział Portnikow Polskiej Agencji Prasowej.


W jego przekonaniu Ukraina i są częścią wspólnej przestrzeni cywilizacyjnej, historii, kultury i wspólnej walki przeciwko imperialistycznym ambicjom swoich sąsiadów, dlatego potrzebują siebie nawzajem. Ukraińcy i powinni zatem przede wszystkim prowadzić dialog – w sprawach, które ich jednoczą i tych, które wciąż dzielą.

Portnikow ocenił, że w stosunku Ukraińców do Ukraińskiej Powstańczej Armiii i Stepana Bandery jest „wyłącznie treść antyimperialistyczna”, nie ma zaś niczego antypolskiego. „Oczywiście, i postać Bandery są związane ze sprzeciwem wobec państwa polskiego, ale powinniśmy też znać przyczyny obecnego zainteresowania Ukraińców tym ruchem i tą osobą – powiedział dodając: Dobrze byłoby, gdyby Polacy też to zrozumieli i sobie z tym poradzili”.


Według Portnikowa obecna pamięć narodowa Ukrainy „jest fortecą, która ochrania samą Polskę”, a Polska może się czuć bezpieczna „do czasu, gdy Ukraina może sprzeciwiać się imperialnej agresji” Rosji.

„W obecnej sytuacji, kiedy stosunek głównych graczy światowych wobec i UE jest zupełnie inny niż choćby rok temu, Warszawa powinna zrozumieć, że to nie Waszyngton, nie i nie solidarność euroatlantycka, lecz Ukraina broni bezpieczeństwa i przyszłości Polski” – podkreślił Portnikow w rozmowie z PAP.

Prace polskiej części Forum Partnerstwa z Ukrainą zostały zainaugurowane w styczniu przez szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. W skład Forum weszli po stronie polskiej m.in. dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie Adam Eberhardt, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy Zygmunt Berdychowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski, prezes Jarosław Szarek i prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie Piotr Ciarkowski. Członkami Forum zostali również m.in. Maria Przełomiec, Krzysztof Stanowski, Aleksandra Hnatiuk, prof. Grzegorz Motyka oraz prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. Przewodniczącym Forum jest Jan Malicki – kierownik Studium Europy Wschodniej UW.

Kresy24.pl/Dzieje.pl (PAP)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

51 odpowiedzi „Warszawa powinna zrozumieć: nie NATO i nie Waszyngton, lecz Ukraina broni bezpieczeństwa i przyszłości Polski”

 1. Sceptyczny Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 08:52

  Czy ten buc jest naprawdę aż tak głupi, by sam w to wierzył czy liczy na to że uwierzą mu Polacy ???

 2. Rob Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 09:04

  Ukraina nie broni interesów Polski!!! Nie dajmy sobie tego wmówić!!! Ukraina wystawi się na nas przy odpowiedniej dla niej sytuacji. Takie gadanie to próba wciągnięcia Polski w konflikt z Rosją, szukanie sojusznika na teraz, a później…

  • Ula Odpowiedz

   8 lutego 2017 w 09:10

   Obecny lider frakcji melnykowskiej OUN, Bohdan Czerwak podkreśla, że nie ma takiej siły, która mogłaby zmienić nastawienie Ukraińców do OUN-UPA, Bandery czy Szuchewycza – o czym w Donbasie „przekonali się moskale”. – Polacy też chcą się przekonać? – pyta Czerwak

   z innego portalu.

   Tu mamy odpowiedz, jak to czesc Ukraincow kocha i powaza wklad Polski w ich probe wyrwania sie z sowieckiego mira.

 3. Ula Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 09:08

  Kiedy Ukraina zrozumie, ze gdyby Rosja ich i Europe zaatakowala, to zatrzymalaby sie na brzegu oceanu? We Francji i Hiszpanii?

  W Europie w tej chwili nie ma mozliwosci militarnych obrony przed Rosja. Niestety. Bo wojska amerykanskie rozwalajace polskie wiadukty raczej nas nie obronia. O naszym wojsku szkoda gadac, niemieckie to samo.

  I nie pisze tego, bo tak Rosje kocham, tylko jestem realistka.

  A co do reszty wypowiedzi, jakim ??? trzeba byc, zeby wymagac od Polakow zrozumienia milosci do Bandery. Moze jeszcze kwiaty pod jego pomnikiem mamy skladac? A moze w Polsce wybudowac jego pomniki?

  I niech ten pan nie zapomina, ze Niemcy w czasie II WS tez walczyli przeciw Sowietom, to co? mamy im tez pomniki stawiac? Bo niewazne, ze miliony Polakow wymordowali, ale wazne, ze zabijali Ruskich?

  A na koniec, dlaczego to Polacy maja Ukraincow rozumiec a Ukraincy Polakow nie chca?

  U siebie moga robic co chca, ale nie maja prawa wymagac od Polski, zeby sie z tym zgadzala.

  Teraz wychodzi na jaw, jakim bledem bylo milczenie wladz polskich na poczatku, zanim kult bandery sie rozwinal.

  • ltp Odpowiedz

   8 lutego 2017 w 09:54

   Gdyby ten psychicznie chory lokator kremla czuł sie na siłach, to już dawno by poszedł

   • SyøTroll

    8 lutego 2017 w 11:55

    Nie uważam by ukraiński terroryzm i jego wspieranie obronił nas przed „ruską agresją”, może co najwyżej przyspieszyć wojny etniczne we Wschodniej i Środkowej Europie do czego nasze mundre polskie władze dążą.

 4. Wołyń1943 Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 09:43

  Bardzo stonowana wypowiedź! Czemu tylko Polski, a nie całego cywilizowanego Świata, że o kosmosie nie wspomnę. W megalomanii Ukraińcy biją nas na głowę! A to dopiero początek roku Bandery – po takim preludium, czeka nas jeszcze wiele banderowskich niespodzianek. Musimy jak najszybciej i jak najmocniej uderzyć się z pokorą w pierś za tę obronę nas przed krwiożerczym Putinem, jak najszerzej otworzyć worek z pieniędzmi i przyjąć co najmniej 2 mln Ukraińców na nasz garnuszek, to może „brat” Ukrainiec poczuje się usatysfakcjonowany, doceniony i dowartościowany, a ja zasnę spokojnie, ze świadomością, że jest ktoś, kto pilnuje mego spokojnego snu. Dobrze, a teraz wracamy z obłoków na ziemię i robimy swoje, jak co dzień.

 5. tagore Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 10:18

  Żaden z ukraińskich polityków,historyków i dziennikarzy nie próbuje nawet pomyśleć o sytuacji
  w jakiej była by dziś Ukraina gdyby Melnik i Bulba Borowiec zniszczyli OUN-B i nie doszło by do ludobójstwa Polaków. Ciekawe z czego to wynika.

  • Jarema Odpowiedz

   8 lutego 2017 w 12:18

   Bardzo trafne spostrzeżenie. Pokazuje ono brak zdolności do dokonania krytycznej refleksji historii.

 6. Mieszkaniec Podkarpacia Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 10:35

  ,,Ukraina broni bezpieczeństwa i przyszłości Polski”. Ludzie nie żartujcie. Ukraina broni przede wszystkim siebie samej. Z wypowiedzi Portnikowa można wysądować, że chciałby wciagnąć Polskę w wojnę z Rosją. To raczej Polska i pozostałe kraje UE i NATO bronią na swój sposób Ukrainę przez przedłużanie sankcji wobec Rosji i szkolenie ukraińskich żołnierzy. Putin bardziej boi się kolejnych sankcji a nie ukraińskiej armii. NATO chcąc uniknąć otwartej wojny z Rosją woli po prostu ,,po cichu” wspierać Ukraińców i tyle. Widzę jakby jakiś lęk u Ukraińców, że UE dogada się z Rosją i straszą Polskę. Czy Portnikow nie słyszał o wschodniej flance NATO? Kiedy Amerykanie uruchomią tarczę antyrakietową w Redzikowie (a zrobią to już niedługo) Moskwa będzie mogła Nam Polakom ,,skoczyć”. Już są amerykańskie bazy w Polsce i tylko USA może nam zagwarantować bezpieczeństwo.Tym się różnimy od Ukrainy że jesteśmy w UE i NATO i te dwie organizacje (przede wszystkim NATO) dają Polsce gwarancje bezpieczeństwa a Ukraina to na razie zostaje sama za Bugiem z ręką w nocniku i banderą na pomniku.

 7. Pro Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 10:49

  „Ukraina broni bezpieczeństwa i przyszłości Polski”
  Większego idiotyzmu już dawno nie słyszałem

 8. Gniew Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 10:54

  Spieracie sie o historie ktorej znacie tylko maly wycinek a o sytuacji miedzynarodowej nie macie bladego pojecia. Obecnie Ukraina broni nas przed dzicza kacapow ze wschodu i to jest fakt.Tylko od nich mozemy uzyskac technologie bomby wiadomej i rakiety do jej przenoszenia. A to zdecyduje o naszym byc albo nie byc w przyszlosci. Nie ludzcie sie ze Francja czy USA nam to ustrojstwo uzycza, szkopy tez o tym tylko moga pomazyc.Patrzcie na Turcje i jak zostali potraktowani,tak wyglada real politics.

  • Mieszkaniec Podkarpacia Odpowiedz

   8 lutego 2017 w 11:12

   No właśnie przez islamizującą się Turcję Erdogana USA musiały szybko budować tarczę w Rumunii i w Polsce. Do tego Erdogan zaczął współpracę z Kremlem i zgadza się na rosyjskie gazociągi. A kryzys migracyjny? Przecież Erdogan szantażował Zachód, że wypuści 1 mln migrantów. Dlatego Turcja straciła wiarygodność jako członek NATO. Wcześniej tarcza antyrakietowa była tylko w planach jako straszak na Rosjan a teraz to już nie ma żartów. Będą rakiety SM3 w Redzikowie to Polska będzie miała z Rosją spokój. Poczytaj skąd Iran ma swoje rakiety – podobno kupił je na Ukrainie w latach 90-tych…

  • SyøTroll Odpowiedz

   8 lutego 2017 w 13:50

   A może ja nie chcę być zakładnikiem „proeuropejskiej” Ukrainy. To zapewne w pana oczach (i reszty oszołomów i hurra-optymistów) czyni mnie „ruskim trollem”. Ukraiński, oparty na szowinizmie, terroryzm nas od niczego nie ochroni, zwłaszcza że chcemy być jego wspólnikami w zbrodni.

  • Pafnucy Odpowiedz

   8 lutego 2017 w 14:06

   Mam się cieszyć że „banderowska” dzicz „broni” mnie przed rzekomym rosyjskim zagrożeniem ? Ten twór ledwo dyszy. Jest na skraju bankructwa. Nikt im nie chce pożyczać pieniędzy za wyjątkiem Polski. Jest zależny od polskiej kroplówki finansowej. Złodziejstwo, korupcja i mafie. To państwo-podobne zjawisko broni Polski ??? Wszystkie technologie co ma ten banderowski nowotwór są rosyjskie. Oni nie mają nic swojego. Swój byt zawdzięczają Rosji i wrócą do ruskiego świata. Oni walczą tylko o siebie. Realpolitik ? Wiara, że banderowska „u kraina” obroni Polskę przed Rosją nazywasz Realpolitik? Jak ich Rosjanie nie rozjadą to za kilka lat te banderowskie hordy będziesz miał pod Przemyślem.

 9. KatolikPolak Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 11:02

  Upa[usun.red.] musi sobie jakoś z tym poradzić że Rosja weźmie rosyjski Krym i Donbas i Ługańsk a Polska weźmie sobie polski Lwów i granicę na Zbruczu plus Wołyń, bo nie może być tak że nagrodą za bestialskie ludobójstwo jest odebranie tych ziem Polsce i danie jej zbrodniarzom i państwu tych ludobójców i bandytów gloryfikującemu, mimo iż poza Lwowem (Grody Czerwieńskie) reszta ziem była historycznie Rusią, ale była tyleż zamieszkała przez Polaków co Ukraińców (w woj. Tarnopolskim w 1938 roku Polacy stanowili 51% mieszkańców, kilkanaście % Żydzi a reszta Ukraińcy)

 10. prawy Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 11:36

  Żydzi i np. Polacy winni również zrozumieć niemieckich nazistów, którzy przecież musieli zrobić wolną przestrzeń do budowy wspaniałej tysiącletniej III Rzeszy.

  A tak w ogóle, to Polacy winni się w całości i narodowo sku..ć moralnie, przyjmując że ludobójstwo jest NORMALNĄ metodą walki o suwerenność i własne państwo.
  Każdy przecież może tak czynić.

  Dlaczego więc kiedyś I Rzeczpospolita po ten środek nie sięgnęła?
  Nie byłoby wtedy Portnikowa i jego odkryć moralnych (z dekalogu ukronazistów wziętych).

 11. rafi Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 11:47

  Ukraina musi zrozumieć że gdyby Polska sie nie wstawila i nie wstawiała na zachodzie za ta Ukrainą to by ruski juz dawno ich by zajął !!

 12. Mysz Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 11:51

  jakby nie banderowcy,to Ukraina bya by prawdopodobnie teraz demokratycznym państwem,na poziomie życia mieszkańców Polski,a nie państwa afrykańskiego.i teraz zamiast odrobić lekcje z histori,popełniają ten sam bład.gloryfikując banderyzm,zrazą do siebie i Niemcy i Polskę,pozostaną dalej w ruskim kociołku,zamiast zostawić demony przeszłosci i pędzic na zachód,okopali sie na micie bandery i cofają sie na wschód,jednoczesnie wmawiają zwyklym ludziom bzdety.gdyby nie praca w Polsce,kasa którą tam przesyłają obywate,gospodarka Ukrainy by sie rozpadła,czytałem ost,artykół o strzale nie w stope,lecz w głowe,rządu Ukrainskiego na temat gloryfikacji oun,upa.czas pokaże co z tego wyjdzie.

  • pol Odpowiedz

   8 lutego 2017 w 16:21

   Łoł ale super farmazony ! beka śmiechu , podaj jakiś konkrety ile to banderowców zasiada w Ukraińskim parlamencie ? i od kiedy im sie tak pogorszyło, widac że jestes obczajony ! he he he a i pewnie policzyłeś ile kasy wysłali ? to podaj jakies dane przybliżone ( na kremlu to wiedza wszystko i o wszystkich ? ) a jestem ciekawy gdzie ci banderowcy ? chciałbym jakiegoś poznać daj znać gdzie moge takiego znależć ? tylko konkretny adres podaj !

  • PolakNieLeming Odpowiedz

   8 lutego 2017 w 22:41

   Jakby nie ruskie gnidy i komusze parchy w Polsce nasz kraj byłby w tej chwili potężniejszy i bogatszy niż Niemcy, czy Francja.

 13. prawy Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 12:02

  Polacy winni również zrozumieć Stalina, który nie mógł inaczej robić zwycięstwa ZSRR w II WŚ niż tak, jak to robił.

  Należy proponować nieustannie Portnikowi i jego ukraińskim kamratom, aby zamknęli jadaczki i przestali wspominać ofiary Hołodomoru.
  Przecież Stalin, NIE MÓGŁ inaczej KOLETYWIZACJI chłopstwa w USRR, PRZEPROWADZIĆ.

 14. Led Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 12:09

  spoko,poroszenko,niedługo przyjedzie do nas po kolejną pozyczke,ciekawi mnie tylko dlaczego niemcy,według poroszenki partner numer jeden niedają im ani grosza.powinniśmy juz dawno olac ukraine,chcą demokracji a wbijają w nazizm banderowski,albo jedno albo drugie.

 15. Jan Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 12:11

  Mysz ma rację.

 16. Jarema Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 12:29

  Lepiej, aby Polska nie graniczyła z Rosją, bo nie jest to dla nas korzystne. Jednak nie jest prawdą, że Ukraina broni Polskę przed Rosją. Ukraina tą konfrontację przegrała pod Iłowajskiem. I to Zachód obronił Ukrainę przed upadkiem państwa. Tłumaczenie Ukraińców, że wymordowanie 100 tys. Polaków było w sumie efektem ubocznym, bo w istocie UPA stawała przede wszystkim przeciwko Sowietom jest niedorzeczne. Oczekiwania Ukraińców, że Polacy zaaprobują taką narrację jest naiwnością. Z kolei nie dostrzega się sprzeczności między kultem Bandery i potrzebą współpracy z Polską. Równie dobrze tak samo mogą się bronić SS-mani. Przecież oni także walczyli z Sowietami. Polskie bezpieczeństwo pomijając ważną rolę geografii – granicę z Ukrainą zależy od NATO, USA i UE. Polska powinna także poprawić własne zdolności wojskowe i podjąć bliższą współpracę ze Szwecją. Ukraina jest państwem „jadącym” na kroplówkach pożyczek. Oparcie bezpieczeństwa Polski tylko na takim partnerze jest nieodpowiedzialne.

  • Pafnucy Odpowiedz

   8 lutego 2017 w 14:28

   Mam wrażenie, że Putinowi nie chodzi o żadną okupację „u krainy jako całości. Spodziewałbym się raczej wcielenie większości obwodów wschodnich do Dniepru (lądowe połączenie z Krymem i bardzo duża liczba Rosjan) a to co zostanie będzie miało status i wielkość obecnej Białorusi. Biorąc pod uwagę ten kontekst i to że „u kraina” jest finansowym, politycznym i militarnym wrakiem gdzie idolem jest kat Polaków, opieranie o nią bezpieczeństwa Polski to jakiś kompletny absurd, nonsens i niedorzeczność.

 17. Janek Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 12:34

  Ukraina nie potrafi siebie obronić i to ,,bohaterzy z pod znaku tryzuba”:)A ich Prezydent prowadzi interesy z Rosją i to kraj bohaterów 🙂

 18. bkb2 Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 12:43

  Otwarcie Unii Europejskiej na Polskę i inne kraje Środkowej Europy było gestem Zachodu którego konsekwencji ten sam nie rozumiał. Dzisiaj przychodzi czas zapłaty Zachodnich krajów z Jałtę i opuszczenie Polski i innych krajów po II WŚ… To dzisiaj ten region integruje się najszybciej i to tutaj powstaną w przyszłości nowoczesne fabryki i biznes powiązany z Azją…Dlaczego tak późno uruchomiono bezpośrednie połączenia z Pekinem Seulem Tokio i innymi miastami. Okazuje się że LOT może być jednak rentowny ? Co do Ukrainy to Polska powinna zabiegać o zniesienie wiz do EU dla tego kraju jak najszybciej… Rzeczywiście w pewnym momencie Polska musi powiedzieć dość i zrobić wszystko aby Ukraińcy po prostu się wyedukowali. Ten kraj jest na początku swojej drogi i wykorzystuje nacjonalizm do budowania swoich wartości… kilka dni temu był protest pracowników ubojni w Kutnie przeciw nie wypłaconym pensjom…Po załagodzeniu sprawy przez pośrednika pracowniczego na odchodnym ktoś zawołał Sława Ukrainie , a ktoś inny odpowiedział Herojom Sława. To pokazuje że ci ludzie są tak zniszczeni przez swoje poprzednie władze że nawet nie wierzą w prawo do zapłaty za swoją pracę… To dopiero w Polsce uczą się czym jest praca i godziwa za nią zapłata… Eu powinna znieść im wizy jak najszybciej aby mogli normalnie zarabiać i odbudowywać swoje domy i kraj…Dopiero po poprawie warunków życia jest szansa że zniknie nacjonalizm i agresja… Oby się tylko nie okazało że Ukraina łasi się tylko dlatego do Europy że tak trudno żyje się Ukraińcom u siebie a tak naprawdę pozostaną w swojej mentalności wschodniej i mimo zmian będziemy mieli z nimi coraz więcej problemów…

 19. Adr Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 12:59

  Polske broni przedewszytkim słabość Rosji

  kraj schodzący

  nawet militarnie mimo ostaniego wzorstu możiwości
  cień potęgi z okresu ZSRR gdy trzymali 200 dywizji
  teraz mają raptem 400 tys żołnierzy w wojskach lądowych i WDW co nie wystarczy nawet do okupacji Ukrainy bez oparcia się na sile wewnętrznej-tak jak w Czeczeni na Kadyrowcach

  Rosja po 1990 nigdzie nie zdecycowała się na pełnoskalowa agresje i okupacje jeśli nie ma oparcia w miejscowych-po za Czeczenia1995/1996 gdzie dostała baty

  Kadyrowcy i Jamadejowcy w Czeczeni
  Abchazi i Osetńcy w Gruzji
  Assadowcy w Syrii
  Separatyści w Donbasie

  Putin nie jest głupi rozumie swój militarny potencjał-czas wielkich podbojów się skończyły
  teraz robi to taktyka plastrów salami

  Zagrożeniem sa mniejsze operacje także ataki powietrzno-rakietowe wystarczające do wyuszenia ustepstw politycznych ale nie ma zagrożenia egzystencjalnego-okupacją

  Druga rzecz to amerykanie
  wojna miedzy Rosja i USA nie wybuchnie bo od umierania są frajerzy w proxy-wojnach.

  Tam gdzie wojska amerykańskie tam limes aktywnego rosyjskiego aktywnego zaangażowania.

  Te wojska mogą się wycofać ale i Ukraina może zgruzinizowac swoją politykę

  oby nie i oby dalej byli chcąc nie chcąc FRAJERAMI którzy za nas giną(ale i za siebie samych)
  i niech nie oczekuja na wdzięczność-ta nie istnieje
  wazne żebyśmy wykorzystali czas

  My też możemy w tedy odwrócić sojusze
  Rosja to prostytutka nie jest pamiętliwa
  wczoraj sprzedała Kadafiego Sunickim monarchiom
  dzisiaj wspiera przeciw tym monarchiom Assada
  wczoraj bombardował Turkmenów dzisiaj jest z Turcją

  Polska jest w lepszej sytuacji niż Ukraina
  jesteśmy państwem silniejszym o wikeszym potencjale
  (także militarnym, oczywiście toczą wojnę więc są krok przed nami ale nie ma co porównywać naszej armii z UKR przed wybuchem wojny)

  NAd swoja postawa frontowom tez się niech nie egzaltują
  pmijając Azow i Bieleckiego który atakował na kierunku MAriupolski równoległe do walk o debalceowo
  siedzą w okopach jak pizdy i czekają c zrobią Rosjanie
  zero aktywności,inicjatywy, zaczepnego ducha i samodzielności wobec polityków z Kijowa(w pewien sposób to samo co na Krymie w 2014 gdzie nie oddali ani strzału) .

  Większe wrażenie robi już na mnie ISIS który bronił Palmiry 20 dni pod rosysjkimi bombami i arty naprowadzanymi przez wysuniętych kontrolerów, nie dał się zniszczyć wykonał odwrót a potem odbił ja w 2 dni

  Wszytko jest złożone a opcji dla Polski jest wiele, więcej niż dla Ukrainy.
  Ważne żeby być elastycznym

 20. Aztek_Anonim Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 13:38

  Bardzo śmieszne. Ukraińcy próbują tresować Polaków że np nazwa: Kresy wielce Ukraińców obraża i Polacy nie powinni jej używać. Na każdą wzmiankę o dawnej polskości Galicji Wschodniej czy Wołynia zaraz rozlega się ukraiński skowyt i próby cenzurowania tego co Polacy mówią w swoim własnym kraju. Jednocześnie Ukraińcy u siebie piszą swobodnie o ”Zakerzoniu” i ”Etnicznych ziemiach ukraińskich pod panowaniem polskim” np na swojej wiki. Nikt w Polsce nawet nie próbuję w to ingerować. Jeśli domaganie się ”Zakerzonia” nie jest imperializmem to co nim według tego pana by było imperializmem? Banda rezunów z piłami w Przemyślu? Przecież Ukraińcy to najbardziej chyba roszczeniowy naród w Europie. Nie ma bowiem praktycznie ani jednego sąsiada Ukrainy który ponoć ”Nie okupuje etnicznych ziem ukraińskich”O tym że akceptacja kultu UPA przez Polskę jest nie do zaakceptowania i każdy polski rząd który by się na to zgodził to zwyczajni zdrajcy nawet nie ma co wspominać.

 21. stankiewicz Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 13:58

  Szczerze, mam już dosyć tej Ukrainy. Mieli szansę na zbudowanie solidnego państwa, jednak woleli oligarchiczną łaskawość i coś co z tej łaskawości do nich skapnie. Nie rozumieli i nadal nie rozumieją jak naprawdę i co to znaczy państwo
  – w pełnym zakresie tego pojęcia, nie mówiąc już
  o demokratycznym państwie i jego podwalinach
  i zasadach.
  Uznają prezydenta oligarchę, który prowadzi interesy w Rosji z którą prowadzą wojnę – co jest jakimś totalnym absurdem, takim samym jak np. wyznaczanie na swego następcę przez prezydenta Jelcyna, pułkownika KGB Putina. Wszystko to jest podlane korupcją, szantażem, sankcjami, nawet mordem.
  Oficjalne uznanie historiografii banderowskiej jako aksjomat w budowaniu świadomości narodowej – poczynając od dzieci i młodzieży jest tożsame
  z poniżeniem Polski i Polaków, pluciem na nasze oblicze.
  Oczekiwanie, że wszystko należy się Ukrainie bez żadnych zobowiązań – jako narodowi wybranemu graniczy już z absurdem.
  Taka Ukraina – na co dzień, w różnych aspektach po prostu męczy. Szkoda ich młodego pokolenia widzącego swą szansę w otwarciu na zachodni świat. Nie chcą, nie chcą wracać na Ukrainę, tak mówią ci których znam.
  Co się stanie z Ukrainą?. Zapewne po myśli Putina i jego Ukraińskich zauszników, za zgodą Zachodu. Być może Ukraina zostanie podzielona, może
  w jakiejś formie federacyjnej, ale Polsce tak czy inaczej pozostanie wielki problem Ukrainy Zachodniej, z nacjonalistycznymi, banderowskimi władzami, z banderowska ideologią. To też robota putinowskiej Rosji – utrzymanie na granicy
  z Polską wrogiej, nękającej Polskę na wielu płaszczyznach nacji.

 22. grzego Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 15:11

  Czym oni nas bronia? Smiechu warte, atom oddali ruskim za fryko, potege udaja banderowcy z siekierami.Pewnie tez importowane.Zreszta.

  • pol Odpowiedz

   8 lutego 2017 w 16:39

   No sam widziałem mają chińskie siekiery !i tymi siekierami atakuja ruskie czołgi jak nasi w 39-tym niemieckie czołgi tyle że szablami i na koniach ,to boskie, taki atak z siekierami . A tak naprawde to giną dla swojego kraju co większość tych co piszą bzdety i niema pojęcia o wojnie wcale by nie zrobiła , za to śmiało piszą i krytykują naród walczący o wyrwanie sie z kacapskiej orbity .

 23. Mysz Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 21:58

  naród dobre,hehe,dowcipniś z ciebie pol

 24. Led Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 22:04

  widziałes bo jestes jednym z nich ukraincem,i szponcisz tu na Polskim portalu teraz,wy ukraincy jestescie naprawdę zajefajnie śmieszni,byłeś w donbasie pol ,tak, zobaczyłes że walczysz z facetami,a nie z kobietami i dziecmi i rura zmiękła,trzeba było przyjechać na truskawki do Polszy,hehe

 25. PolakNieLeming Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 22:37

  Ale tu się zakotłowało od śmierdzących, kacapskich trolli !
  Przykro mi, putlerowskie parchy, ale prawda jest taka, że bez wolnej Ukrainy nie będzie bezpiecznej wschodniej granicy Polski.
  Im mniej granicy z Mordorem tym bezpieczniej dla każdego państwa.
  Na pohybel putlerowcom !
  Na pohybel ruskim trollom i rusofilom !

 26. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 23:09

  typowe ruskie chamstwo, zero argumentów, tylko szczucie i nawoływanie do następnych Wołyni…moskale nigdy się nie zmienią…średniowiecze mongolskie. PRZERAŻAJĄCE…
  nie usiłują nas przekonać korzyściami( bo tych nigdy nie było!), tylko straszyć, zła Ameryka i Międzymorze…Niesamowite..Azja.
  A tutaj Europa, nawet nie starcie się nas zrozumieć, to nie My mamy krew na rękach…i nas nie namówicie do waszych mongolskich metod…
  Kolejne ruskie prowokacje które serwują nam jako Ukraińskie: http://jagiellonia.org/prorosyjski-prowokator-korczynski-trzeba-zburzyc-cmentarz-orlat-lwowskich/
  na zdjęciu z duginem sieje ruski mir…i nawołuje do tego samego co moskale u nas na portalach…zwolennicy ruskiego miru chcą modelować stosunki Polsko-Ukraińskie…niesamowite jest to ile wysiłku w tę propagandę wkładają…DLACZEGO IM TAK ZALEŻY NA NIENAWIŚCI MIĘDZY NARODAMI MIĘDZYMORZA????? po prostu ruski mir – dziel i rządź… w efekcie słaba Polska, słabi sąsiedzi…i miritworcy z moskwy to rozgrywający…

 27. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 00:09

  Zobaczymy który scenariusz ( Porządek )zostanie zrealizowany w Europie środkowej;Berliński, moskiewski czy Waszyngtoński…na szczęście nie jesteśmy sąsiadami Pekinu…który utracił 1,5 miliona km. na rzecz wyzwolicieli…
  Ciekawa tendencja: w Czeczenii wyzwoliciele walczyli z terrorystami… w Gruzji z ludobójstwem ..na Ukrainie z faszyzmem…a Białoruś będą bronić przed prowokatorami i rewizjonizmem …

 28. wnuk rezuna Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 00:36

  Twierdzenie że ani USA, ani NATO, ani UE nie są w stanie obronić Polski przed Rosją, natomiast Ukraina jest w stanie to zrobić i robi !!!!…
  …dowodzi niezbicie ze nasz ukraiński „sojusznik” portnikow , po prostu się z koniem na łby pozamieniał !!!!

  Zbieramy dzisiaj „owoce” 25 lat tchórzliwej polityki wschodniej, wszystkich naszych elit III Rzeczypospolitej niezależnie od maści i wyznania , zgodnie ładujących akumulatory u starego mitomana i sklerotyka Giedroycia w Paryżewie .
  25 lat unikania jakichkolwiek konfliktów ze wschodnimi sąsiadami z wyłączeniem Rosji , skutkuje jeszcze dziś postrzeganiem Polski jako SŁABEJ I PRZESTRASZONEJ , niezdolnej do jakiejkolwiek stanowczego artykułowania swoich interesów i stawiania warunków . Byle łachmyta ze złodziejskiej nędzy, gdzie po dwudziestu pięciu latach gospodarki „rynkowej”, minimalna pensja i emerytura wynosi w przeliczeniu 200 zł/miesięcznie ….śmie POUCZAĆ Polskę !!! ..co mamy zrozumieć i gdzie jest nasze miejsce !!!! .
  Przestańmy do ku…y nędzy obawiać się ze ktoś się na nas obrazi . Zwłaszcza ktoś , kto nie przynosi nam żadnego pożytku , a wręcz kreuje się na rywala i konkurenta . Miejmy odwagę mówić czego chcemy i co nam się nie podoba .
  Nikt nigdy nas nie będzie szanował , ani naszych INTERESÓW , traum czy martyrologii, jeżeli sami tego szacunku dla Polski nie WYEGZEKWUJEMY !!!!
  Tym bardziej ze nasi „przyjaciele/adwersarze”, są co już dziś widać nawet po ich twarzach , są po prostu słabi jak ….o , i tylko dureń nie potrafiłby tego wykorzystać …zresztą dla ich własnego dobra .

 29. pinokio Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 05:13

  a ja na miejscu naszego rządu dałbym im bron jaka chcą i ile chcą niech się tłuka ,to w razie czego my będziemy mniej do posprzątania

 30. pinokio Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 05:14

  mieli

 31. Mysz Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 06:49

  nie ma co dyskutowac z ukrainskimi trolami,wam bata a nie studiować,ruskiemu nie mozecie dac rady bo tam faceci walczą,nikt was niechce ani w uni ani w nato dziady.rozpadnijcie sie w koncu i bedzie spokuj .żyjecie w swoim matrixie,a tak naprawde nic nie znaczycie.prawda boli co nie.

 32. Kijów Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 11:58

  Polska jest na Ukrainie odbierana dobrze i pozytywnie. Dziękujemy za wsparcie.

  • Vernyhora Odpowiedz

   9 lutego 2017 w 23:53

   +”Kijów”- bardzo dziękuję za pozytywne odbieranie Polski przez Ukrainę.!
   Ale zupełnie, naprawdę zupełnie nie widzę tej waszej wdzięczności, bo niby czym się ona ma przejawiać?

   Jeżeli tym, że Łaskawie Zgadzacie się korzystać z naszej gościnności,-studiować, pracować i mieszkać u nas, a jednocześnie w zamian,- gloryfikujecie BESTIALSKICH morderców naszych Rodaków, na Naszych Kresach w istniejącym cały czas -i walczącym z DWOMA okupantami – Legalnym Państwie Polskim, to najwyższy czas powiedzieć wam – prosimy na wschód ! Tam docenią i zrozumieją ten wasz wspólny, azjatycki rodzaj wdzięczności !

   Jeżeli można zrozumieć, że walczący w OBRONIE żołnierz zabija napastnika, wroga, agresora, to nijak już pojąć nie można, a tym bardziej usprawiedliwić, strzelania do bezbronnych cywilów, a do kobiet i dzieci w szczególności…

   A jak określić, jak nazwać rozrywanie ludzi?! ćwiartowanie?! obdzieranie ze skóry?! rozrąbywanie siekierą?! piłowanie piłą?! nabijanie noworodków na sztachety?! wydzieranie z łona matek NIENARODZONYCH i mordowanie ich(j.w) Jak nazwa…?

   JAK NAZWAĆ??? JAK ZAPOMNIEĆ ? JAK WYBACZYĆ ?

   Kiedy Krew Pomordowanych NIEWINNYCH woła, i będzie wołała do końca świata o: Pamięć, Sprawiedliwość, Potępienie zbrodni i UKARANIE żyjących jeszcze zbrodniarzy! UCZYŃ SPRAWIEDLIWOŚĆ!

   I lepiej dla ciebie „narodzie ukraiński”,- abyś własnymi rękoma to uczynił, niżby miał to uczynić SPRAWIEDLIWY BÓG, bo zapłatę odbierzesz podług stanu swego serca i swych czynów – bezmiaru zbrodni i okrucieństwa, a teraz -perfidii zakłamania, i planowania nowych zbrodni.
   AMEN !

  • wnuk rezuna Odpowiedz

   10 lutego 2017 w 01:00

   Znamy te sondaże, oczywiste w sytuacji kiedy Polska jest chyba jedynym z sąsiadów, który Ukrainie życzy dobrze i nie wysuwa żadnych roszczeń…no , prawie żadnych .
   Żałujemy szczerze, że nasze wsparcie jest bardziej medialne niż rzeczywiste…ale też sama Ukraina stwarza bariery dla bliższej współpracy i realnej pomocy.
   Jedna z podstawowych barier jest gloryfikacja banderyzmu na Ukrainie a nawet w Polsce . Wynoszenie na Panteon ukraińskiej historii i tożsamości pospolitych bandytów i zbrodniarzy , oprawców naszego narodu , to POLICZEK dla Polski i Polaków , pogarda ukraińskiego nacjonalizmu dla ogólnoludzkich wartości i wszystkich sąsiadów.
   Szacunek dla ofiar Wołynia wymaga godnego upamiętnienia i Potępienia sprawców !!! . Odmowa okazania tego szacunku , to obelga i pogarda okazana Polsce i wszystkim Polakom , a równocześnie gwałt na Prawie Moralnym poprzez pokazywanie własnemu narodowi że zbrodnia i kłamstwo POPŁACA !!!
   Polska nigdy nie zapomina o swoich ofiarach , a szacunek dla siebie potrafi wyegzekwować od każdego !!
   I o tym Państwo ukraińskie powinno zawsze pamiętać , jeśli chce z Polska normalnych stosunków , bo o przyjazni nawet nie śmiem marzyć …

 33. Orlando Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 23:53

  Widzę tu przynajmniej 90% opinii nienawistnych Ukrainie. Wnoszę z tego, że większość tu piszących, to albo ruskie trolle albo inteligentni inaczej, skoro nie potrafią zobaczyć i skojarzyć prostych faktów. Wołyń był 70 lat temu i należy zostawić go historykom. Przeminęły pokolenia, a patrzeć należy w przyszłość. Przeszłości nikt nie zmieni, choćby się prężył i giął. Sojusz z Ukrainą to geopolityczna konieczność. Kaczafi słusznie dąży do objęcia Polski atomowym parasolem ochronnym. Wtedy będziemy prawdziwie bezpieczni, otoczeni życzliwymi sąsiadami. Rosja już długo zresztą nie pociągnie. Przed Polską wielka przyszłość na miarę wieków XV do połowy XVII.

  • MX Odpowiedz

   13 lutego 2017 w 22:56

   @Orlando

   Skąd wniosek, że ktoś nastawiony negatywnie do Ukrainy to albo „russki troll”, albo „inteligentny inaczej”?

   A może to Ty jesteś „inteligentny inaczej”, tylko tego nie dostrzegasz? Rozważałeś taką możliwość?

   Sojusz z Ukrainą to nie jest żadna „geopolityczna konieczność”, tylko angażowanie Polski w sprawy niestabilnego, w sporej mierze niezbyt cywilizowanego kraju.

   A co do Wołynia, to Rzeź Wołyńska to faktycznie przeszłość, natomiast współczesny kult zbrodniarzy z OUN/UPA to jak najbardziej współczesność. Prawda jest taka, że współcześni Ukraińcy bezczelnie kłamią i fałszują historię, wybielając swoich „bohaterów”. I to do Ukraińców powinno należeć zaprzestanie tych podłych czynów, a nie do Polaków zaakceptowanie ukraińskiego zakłamania i podłości.

 34. Jerzyk Odpowiedz

  2 marca 2017 w 21:34

  Ile razy w historii Ukraina walczyła na poważnie z Rosją? – Nie słyszałem.

 35. stary Buc Odpowiedz

  6 marca 2017 w 20:33

  W głowach ukraińskich ludzi zagnieżdżona jest inna cywilizacja! Na pewno nie łacińska! Bliżej im cywilizacyjnie jest do Ruskich! Dowodem inności jest fakt wyrzynania w pień w czasie II wojny światowej cywilnej bezbronnej ludności w szczególności: kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt! Takiego zwyrodniałego barbażyństwa nie dopuszczali się nawet Rosjanie. Aktualnie bezwstydnie oficjalnie i publicznie jako wzorzec patriotyzmu przyjmują zwyrodniałych bandytów! Nawet ich księża „chrześcijańscy” przyjmują taki wzorzec „patriotyzmu”.
  Belzebub w piekle ma wyjątkową radochę z tego faktu!

 36. krzysztof Odpowiedz

  4 lipca 2017 w 16:44

  Jemu całkowicie łeb zryło.Nie bój nie bój,nasze drogi
  już się rozchodzą.Niestety.

 37. pinio Odpowiedz

  18 listopada 2017 w 23:30

  sami nie potrafią się obronić, a co dopiero kogoś ,ale coś trzeba bredzić żeby dostać kasę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *