(na podstawie relacji syna Wiktora Czepiołko)
Przed II wojną światową, wieś Kureczki znajdowała się na terenie woj. Nowogródzkiego – wg Narodowego Spisu Powszechnego z 1921 r., w gminie Wołma powiat Stołpce. Wieś liczyła 22 budynki mieszkalne, zamieszkiwane przez 163 osoby (67 mężczyzn i 96 kobiet), wszyscy wyznania rzymskokatolickiego, narodowości polskiej.(1)
Wacław Czepiołko s. Józefa i Marii zd. Dziedziejko ur. 5 XII 1905 r., w Kureczkach. Rodzeństwo: brat Antoni i siostra Jadwiga.
Żonaty z Malwiną Adamowicz c. Kazimierza i Franciszki zd. Orłowska ur. w m. Pohorełka gm. Iwieniec.
Rodzina utrzymywała się z niewielkiego gospodarstwa rolnego.
W 1936/37 r., odbywał służbę wojskową w 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii w Poznaniu, był ordynansem kapitana i zajmował się pielęgnacją wojskowego konia.
W 1939 r., podczas bombardowania pociągu k. Lidy ranny w lewą nogę.
Za pierwszej okupacji sowieckiej 1939/41, w obawie przed zmobilizowaniem do Armii Czerwonej, ukrywał się „po ziemiankach”.
Po zakończeniu wojny, rodzina przez ok. roku czasu zamieszkiwała w szkole w Wołmie, gdzie znajdowała się szkoła rolnicza – Siewchozszkoła. W latach czterdziestych, Wacław pracował w cegielni w m. Teklopol – Kirpicznyj Zawod.( Teklopol – folwark, 3 budynki mieszkalne, zamieszkiwane przez 16 osób – 11 mężczyzn i 5 kobiet. Wyznania rzymskokatolickiego – 15, prawosławnego 1. Wszyscy podawali narodowość polską.)(2)
W 1958 r., rodzina przyjechała na stałe do PRL-u, i zamieszkała w m. Kruszyna k. Sulechowa w woj. Zielonogórskim (obecnie Lubuskie). Wacław Czepiołko pracował tam w Państwowym Gospodarstwie Rolnym.
Zmarł 11 V 2007 r., w Sulechowie, gdzie został pochowany na miejscowym cmentarzu katolickim.
Stanisław Karlik
(1) Skorowidz Miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej, T. VII, cz. 1, Warszawa 1923, Nakładem GUS, s. 80
(2) Tamże, s. 81
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!