(na podstawie relacji syna Wiktora Czepiołko)
Przed II wojną światową, wieś Kureczki znajdowała się na terenie woj. Nowogródzkiego – wg Narodowego Spisu Powszechnego z 1921 r., w gminie Wołma powiat Stołpce. Wieś liczyła 22 budynki mieszkalne, zamieszkiwane przez 163 osoby (67 mężczyzn i 96 kobiet), wszyscy wyznania rzymskokatolickiego, narodowości polskiej.(1)
Wacław Czepiołko s. Józefa i Marii zd. Dziedziejko ur. 5 XII 1905 r., w Kureczkach. Rodzeństwo: brat Antoni i siostra Jadwiga.
Żonaty z Malwiną Adamowicz c. Kazimierza i Franciszki zd. Orłowska ur. w m. Pohorełka gm. Iwieniec.
Rodzina utrzymywała się z niewielkiego gospodarstwa rolnego.
W 1936/37 r., odbywał służbę wojskową w 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii w Poznaniu, był ordynansem kapitana i zajmował się pielęgnacją wojskowego konia.
W 1939 r., podczas bombardowania pociągu k. Lidy ranny w lewą nogę.
Za pierwszej okupacji sowieckiej 1939/41, w obawie przed zmobilizowaniem do Armii Czerwonej, ukrywał się „po ziemiankach”.
Po zakończeniu wojny, rodzina przez ok. roku czasu zamieszkiwała w szkole w Wołmie, gdzie znajdowała się szkoła rolnicza – Siewchozszkoła. W latach czterdziestych, Wacław pracował w cegielni w m. Teklopol – Kirpicznyj Zawod.( Teklopol – folwark, 3 budynki mieszkalne, zamieszkiwane przez 16 osób – 11 mężczyzn i 5 kobiet. Wyznania rzymskokatolickiego – 15, prawosławnego 1. Wszyscy podawali narodowość polską.)(2)
W 1958 r., rodzina przyjechała na stałe do PRL-u, i zamieszkała w m. Kruszyna k. Sulechowa w woj. Zielonogórskim (obecnie Lubuskie). Wacław Czepiołko pracował tam w Państwowym Gospodarstwie Rolnym.
Zmarł 11 V 2007 r., w Sulechowie, gdzie został pochowany na miejscowym cmentarzu katolickim.
Stanisław Karlik
(1) Skorowidz Miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej, T. VII, cz. 1, Warszawa 1923, Nakładem GUS, s. 80
(2) Tamże, s. 81
Dodaj komentarz