Według stanu na 1 sierpnia zadłużenie Białorusi wzrosło o 8,3 mld rubli białoruskich, czyli o 18,6% w porównaniu z początkiem 2020 roku. Poinformowało o tym Ministerstwo Finansów Republiki Białorusi.
Zewnętrzny dług państwa we wskazanym dniu wyniósł 17,8 mld dolarów, a od początku roku wzrósł o 0,6 mld dolarów (po uwzględnieniu różnic kursowych), czyli o 3,7%.
Wewnętrzne (krajowe) zadłużenie państwa na 1 sierpnia 2020 r. wynosiło 9,8 mld rubli białoruskich. Oznacza to, że od początku roku wzrosło o 1 mld rubli białoruskich (po uwzględnieniu różnic kursowych), czyli o 11,8%.
Spłata zewnętrznego długu państwa w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku wyniosła 1049,3 mln dolarów.
21 sierpnia 2020 r., w wyniku protestów na Białorusi, doszło do załamania się lokalnej waluty. Kurs rubla białoruskiego do dolara spadł 21 sierpnia poniżej 2,5 rubla białoruskiego do dolara.
Oficjalny kurs Narodowego Banku Republiki Białorusi wynosił 2,48 białoruskiego rubla za dolara. Natomiast na początku tygodnia, gdy rozpoczęły się wybory i po nich protesty, amerykańska waluta była warta 2,43 rubla. 26 sierpnia 2020 r. тa tle protestów rozpoczęło się jednoczesne załamanie się białoruskiej i rosyjskiej waluty. 28 sierpnia 2020 roku, w czasie protestów, białoruski rubel spadł do rekordowo niskiego poziomu. Dzisiaj wynosi on ponad 2,65 rubla do dolara.
Przypomnijmy, 14 sierpnia Unia Europejska nie uznała wyników wyborów prezydenckich na Białorusi i ogłosiła rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem sankcji za oszustwa wyborcze i stosowanie przemocy wobec demonstrantów. Austria poparła sankcje wobec Białorusi i wezwała do nowych wyborów. Bundestag wezwał białoruskie władze do zaprzestania przemocy wobec demonstrantów. Litewski Sejmas odmówił uznania Łukaszenki za prawowitego prezydenta Białorusi. Kanada i Irlandia odmówiły uznania zwycięstwa Łukaszenki w wyborach. Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na nałożenie sankcji na Białoruś w odpowiedzi na fałszowanie wyników wyborów prezydenckich i użycie przemocy wobec demonstrantów.
Opr. TB, http://www.minfin.gov.by/
fot. www.tut.by
1 komentarz
WTF
1 września 2020 o 23:29Tylko, że jest 6 razy mniejsze na 1 mieszkañca RB niż na 1 mieszkañca RP. Tutaj akurat to ktoś inny ma powody do bólu głowy. 😮