W Rosji jeszcze bardziej pokochano Stalina

16 lutego 2017

Liczba sympatyków Stalina wśród Rosjan sięgnęła maksimum na przestrzeni ostatnich 11 lat.

Informuje o tym BBC, powołując się na wyniki sondażu , w miarę niezależnngo ośrodka badania opinii publicznej w Rosji.


Jeżeli w marcu 2006 roku sekretarza generalnego CK WKP (b) Stalina z „podziwem”, „szacunkiem” i „sympatią” traktowało 37 % respondentów, to w styczniu b.r. ich liczba wzrosła do 46 %.

Lepiej traktować zaczęli mieszkańcy Rosji również Leonida Breżniewa i Władimira Putina. Liczba sympatyków Breżniewa w przeciągu 11 lat wzrosła z 39 % do 47 %, Putina zaś z 76 % do 83 %.


Z drugiej strony, odnotowuje się niewielki wzrost liczby Rosjan, odczuwających w stosunku do Stalina wrogość: jeżeli w 2006 roku było ich 17 %, to obecnie – 21 %.

Zdaniem wicedyrektora Centrum Lewady Aleksieja Grażdankina, wzrost sympatii do Stalina związany z tym, że w umysłach obywateli kojarzy się on z porządkiem w kraju.

„Im bardziej zaostrza się sytuacja w kraju, im trudniejsze wyzwania przed krajem, tym bardziej w masowej świadomości stają się pożądani ludzie o stanowczej postawie. W czasach liberalnych takie nastroje upadają, obecnie zaś – w okresie konfliktu z Zachodem i nawrotu zimnej wojny – widzimy wzrost sympatii w stosunku do takich postaci” – wyjaśnia Grażdankin.

Najmniej sympatii wśród mieszkańców Rosji wywołują, według badań, Chruszczow, i . Czyli ci przywódcy, którzy w mniemaniu społeczeństwa upokorzyli kraj.

Sondaż Centrum Lewady o postrzeganiu liderów kraju w różnych okresach historycznych przeprowadzano w dniach 20-23 stycznia 2017 wśród 1600 pełnoletnich Rosjan w 48 regionach państwa.

Wcześniej opublikowano dane Centrum Lewady, z których wynika, że 32 % obywateli Rosji uważa, że życie w Rosji pod rządami Putina stało się lepsze, niż kiedykolwiek na przestrzeni ostatnich 100 lat. 29 % respondentów stwierdziło, że idealnym okresem historycznym jest doba Breżniewa.

Przypomnijmy, że w tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia tzw. operacji polskiej , w wyniku której zginęło przynajmniej 111 tys. naszych rodaków mieszkających na terenie ZSRS.

Kresy24.pl/Jagiellonia.org

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi W Rosji jeszcze bardziej pokochano Stalina

 1. Igor Odpowiedz

  17 lutego 2017 w 08:37

  Jacy ,,bohaterowie,, taki naród !!!

  • SyøTroll Odpowiedz

   17 lutego 2017 w 15:25

   Wyjątkowo się zgodzę. Jacy „bohaterowie”, „przywódcy” i „wartości”. Niestety to dotyczy wszystkich narodów.

 2. jpt Odpowiedz

  17 lutego 2017 w 12:02

  j…ł ich pies wszystkich

 3. JURIJ RUSKI BANDYTA Odpowiedz

  17 lutego 2017 w 16:47

  ROSJANIE SĄ JAK KOBIETY Z ŻULERNI – IM BARDZIEJ ICH TŁUCZESZ TYM BARDZIEJ CIĘ KOCHAJĄ – NIE MA ŻADNEJ PRZYSZŁOŚCI DLA TAK PRYMITYWNEGO LUDU, TAK BARDZO WYPATROSZONEGO Z JAKIEGOKOLWIEK SZACUNKU DLA SIEBIE I INNYCH… })

 4. Spisek Odpowiedz

  18 lutego 2017 w 17:10

  Polacy też uwielbiają Stalina.
  W centrum swojej stolicy wciąż oddają mu cześć w Pałacu Stalina, który dla niepoznaki nazywają „pałacem kultury i nauki”.
  Ostatecznie to Stalin wprowadził Polskę do Europy, z której Polacy przez setki lat uciekali na Dzikie Pola.

  • Luk Odpowiedz

   20 lutego 2017 w 01:09

   Z twojego komentarza bije azjatycka kacapska przewrotość i kacapskie załganie..

 5. pol Odpowiedz

  19 lutego 2017 w 19:56

  Widac umarł duch wolności u rosian ! wolą być niewolnikami .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *