Ukraińcy jeżdżą do UE bez wiz, Białorusini zapłacą za nie jeszcze drożej

20 czerwca 2018

 

kodeksu wizowego coraz bliższa. 19 czerwca ambasadorzy Unii Europejskiej zatwierdzili w imieniu Rady mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w tej sprawie. Europejscy urzędnicy obiecują, że o wizę Schengen będzie łatwiej, wydawana będzie szybciej i na dłuższy okres. Ale dla Białorusinów mamy też gorsze wiadomości.

Reforma systemu wizowego była zapowiadana przez władze UE  jeszcze w marcu tego roku. Najważniejsza – tak przynajmniej uważają urzędnicy komisji –  ma polegać na skróceniu czasu oczekiwania na wydanie wiz – z 15 do 10 dni, a wnioski wizowe można będzie składać nie na trzy miesiące przed wyjazdem, ale pół roku (nie wcześniej niż 6 msc. i nie później niż 15 dni), a sama procedura wypełnienia, podpisania i składania wniosków ma się odbywać drogą elektroniczną.

Ponadto precyzyjniej ma zostać określony kraj, który będzie rozpatrywać wnioski wizowe, na podstawie których turysta będzie mógł odwiedzić kilka krajów.
Zostanie też wdrożone jednolite podejście do wydawania wiz wielokrotnego wjazdu na 1-5 lat dla zwykłych turystów z „dobrą historią wizową”.

I wreszcie najbardziej przykra dla Białorusinów zmiana, – wiz Schengen do 80 euro. Obecnie standardowa opłata wynosi 60 euro.


„Ten niewielki wzrost (jak dla kogo – red.) pozwoli państwom członkowskim na utrzymanie wymaganej liczby personelu konsulatów, zapewni zwiększenie kontroli efektywności i modernizację sprzętu i oprogramowania IT bez dodatkowych zakłóceń dla osób ubiegających się o wizę” – czytamy w komunikacie KE.

Proponuje się przegląd cen wiz co trzy lata (obecna cena utrzymuje się od roku 2007).


od kilku lat prowadzi w sprawie cen wiz Schengen dla swoich obywateli, zabiega o obniżkę do 35 euro.  Tymczasem , którzy są liderami w liczbie otrzymywanych wiz Schengen na mieszkańca, zamiast mniej zapłacą więcej. od roku cieszą się „bezwizem”.

Nowe regulacje mają również przyczynić się do poprawy współpracy krajów członkowskich UE z państwami trzecimi w zakresie readmisji nielegalnych migrantów.

Kodeks wizowy wszedł w w 2010 roku.

Kresy24.pl/consilium..eu/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *