Ukraina chce walczyć z podwójnym obywatelstwem. Węgry oburzone

25 kwietnia 2018

Ukraińskie prawo nie zezwala na posiadanie obywatelstwa innego niż ukraińskie, jeżeli ktoś chce przyjąć inne, musi zrzec się ukraińskiego w ciągu dwóch lat, podobnie, jeżeli ktoś przyjmuje ukraińskie obywatelstwo. Ale w praktyce prawo to nie zawsze jest egzekwowane. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył w Radzie Najwyższej projekt nowelizacji stosownej ustawy, która przewiduje automatyczne pozbawianie ukraińskiego obywatelstwa w przypadku wzięcia udziału na przykład w „wyborach” na okupowanym Krymie albo głosowaniu w wyborach w innym kraju.

Ustawa obecnie dopuszcza wyjątek, daje możliwość zatrzymania ukraińskiego obywatelstwa w sytuacji, gdy mieszkaniec Krymu przyjął obywatelstwo rosyjskie pod przymusem. Nowelizacja wprowadza takie rozwiązanie, że gdy ktoś taki zagłosuje w „wyborach” rosyjskich na Krymie, to według projektodawcy automatycznie pozbawiałoby go ukraińskiego obywatelstwa.
Nowelizacja precyzuje także reguły ubiegania się o ukraińskie obywatelstwo.
Urząd prezydenta Ukrainy podkreśla, że propozycje zmian motywowane są zwłaszcza konfliktem ukraińsko-rosyjskim, ale najostrzej jak dotąd propozycje skrytykowały .
Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier Peter Szijjarto powiedział, że to „nienawistny” krok przeciwko mniejszościom narodowym na Ukrainie. I to, jego zdaniem, kolejne ukraińskie uderzenie w mniejszości narodowe po ustawie edukacyjnej, zwiększającej zasięg jeżyka ukraińskiego w szkołach, oraz projekt nowej ustawy językowej podwyższającej wymogi dla wprowadzenia  dwujęzyczności.
Szijarto argumentuje, że skoro chce zbliżać się z NATO, niezrozumiałe jest sankcjonowanie podwójnego obywatelstwa z krajem NATO. Z tego powodu, jak zapewnił, Węgry dalej będa blokować akcesję Ukrainy do NATO (czynią tak już od czasu ustawy edukacyjnej).

Ok. 0,3 proc. mieszkańców Ukrainy to mniejszość węgierska, zamieszkuje w sposób zwarty Zakarpacie (ponad 150 tys., stanowią kilkanaście procent ludności regionu).


Oprac. MaH, unian.net
fot. MSC, CC BY 3.0 de
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Ukraina chce walczyć z podwójnym obywatelstwem. Węgry oburzone

 1. Cyder Odpowiedz

  25 kwietnia 2018 w 19:33

  Polacy mieszkajacy we Lwowie I Tarnopolu niechca Polskiego obywatelstwa, chca Ukrainskie, Polacy sie zukranizowali i niechca Polskich passportow.

  • Stanisław Odpowiedz

   26 kwietnia 2018 w 07:31

   Polakom tam mieszkającym więcej daje Karta Polaka niż polskie obywatelstwo.
   Pozbawienie obywatelstwa ukraińskiego to poważny kłopot gdy ktoś posiada nieruchomości. Obecna ustawa dająca preferencje w nabywaniu nieruchomości weteranom ATO, domeldowywanie „uchodźców” i weteranów z urzędu to narzędzie dzięki któremu wywłaszczono już kilka osób. Cudzoziemiec nie może posiadać nieruchomości gruntowej. Warto o tym wiedzieć.

 2. Stanisław Odpowiedz

  25 kwietnia 2018 w 23:24

  Dla tych co nie znają….
  „Konstytucja Ukrainy (z 1996, zmiany 2014):
  Art. 4. Na Ukrainie przyznaje się tylko jedno obywatelstwo. Podstawy do nabycia i utraty obywatelstwa Ukrainy określa ustawa.
  Art. 25. Obywatel Ukrainy nie może być pozbawiony obywatelstwa ani prawa do zmiany obywatelstwa.
  Obywatel Ukrainy nie może być wydalony za granice Ukrainy albo wydany innemu państwu.
  Ukraina gwarantuje opiekę i ochronę swoim obywatelom przebywającym poza jej granicami.”


  Ustawa o obywatelstwie jest starsza niż konstytucja, ale nie została dopasowana do treści konstytucji.
  Obecne propozycje Poroszenki także są niezgodne z konstytucją Ukrainy. Gdyby przestrzegać art.4 wielu członków rządu nie mogło by pełnić swojej funkcji gdyż „nielegalnie” nabyli obywatelstwo ukraińskie.
  Widać coraz bardziej zbliżające się wybory….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *