Trump nie przyleci do Warszawy, ale Polska i USA będą dalej wzmacniać współpracę gazową, zapraszając na pokład Ukrainę. Będą też rozmowy o atomie i 5G. Jakie jeszcze tematy padną przy okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
Trump nie może przylecieć
Huragan Dorian mający uderzyć we Florydę spowodował, że prezydent USA Donald Trump odwołał wizytę w Polsce na 80. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W jej trakcie miało dojść do rozmów strategicznych o energetyce. Złe wieści z USA nie są w stanie zatrzymać współpracy Polska-USA w sektorze energetycznym oraz bezpieczeństwa, ale są uderzeniem wizerunkowym.
Umowa Polska-Ukraina-USA
Trump zostanie zastąpiony przez wiceprezydenta Mike’a Pence’a (na zdjęciu). Rozmowy o energetyce prowadzi niezmiennie sekretarz energii Rick Perry, który będzie obecny na podpisaniu umowy o współpracy gazowej Polski, Ukrainy i USA. Ledwie dzień wcześniej pojawiła się informacja o zakupienu kolejnej paczki LNG z USA przez Ukrainę, która dotrze do tego kraju w listopadzie przez Polskę. Układ gazowy z udziałem tych krajów, o którym piszę od 2016 roku się materializuje. Umowa trójstronna może zakładać rozwój dostaw gazu skroplonego i nie tylko, a także wykorzystania jego magazynów na Ukrainie. – Dokument podpiszą Piotr Naimski, Sekretarz Stanu w KPRM, Sekretarz Energii USA Rick Perry oraz Oleksandr Danyliuk, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy. Porozumienie dotyczy współpracy w obszarze reform ukraińskiego rynku gazu, infrastruktury importowej gazu ziemnego Rzeczypospolitej Polskiej, infrastruktury magazynowej Ukrainy oraz eksportu amerykańskiego LNG, a także połączeń gazowych w regionie – czytamy w komunikacie.
Warto przypomnieć, że PGNiG już składuje gaz nad Dnieprem. Nasz operator magazynów gazu Gaz-System zapewnia wsparcie eksperckie Ukrtransgazowi i rozważa zaangażowanie w tamtejszą infrastrukturę przesyłową, na co liczą Ukraińcy potrzebujący parasola politycznego i ekonomicznego reformy gazowej. Umowa trójstronna z Warszawy będzie także istotnym sygnałem administracji prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, który będzie obecny na rocznicy, o woli utrzymania kursu na Zachód obranego przez jego poprzednika, Petra Poroszenkę.
Atomowy składak
Rick Perry i Piotr Naimski będą też przewodniczyć drugiemu posiedzeniu dialogu strategicznego w energetyce Polska-USA, by omówić „postępy bilateralnej współpracy w zakresie energetyki jądrowej, cyberbezpieczeństwa, paliw kopalnych i infrastruktury energetycznej”. Oznacza to, że Polacy będą nadal rozmawiać o współpracy Amerykanów przy polskim projekcie jądrowym. Fakt, że biorą pod uwagę także współpracę z Koreą Południową, nie oznacza odwrotu od USA. Może być to element negocjacji, ale też od początku należy brać pod uwagę możliwość powstania grupy firm z państw jak Ameryka, Japonia i Korea, które razem mogłyby zaoferować wsparcie finansowe i technologiczne, na które liczą Polacy. Ze względu na brak rozstrzygnięcia w tej sprawie, z brakiem nowej strategii energetycznej RP włącznie, trudno spodziewać się rozstrzygających komunikatów Pence’a albo Perry’ego o atomie w Polsce.
(…)
Cały artykuł tutaj.
fot. The White House
1 komentarz
tagore
7 czerwca 2020 o 10:21Wystarczy poczytać wypowiedzi ukraińskich polityków by te świetlane wizje wyrzucić na śmietnik.