Szefowa CKW: Wybory prezydenckie na Białorusi mogą się odbyć już w 2019 roku

15 stycznia 2018

Już pod koniec 2019 roku odbędzie się na Białorusi kampania wyborcza, zapowiada szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia , komentując zbiegające się na rok 2020 terminy wyborów prezydenckich i parlamentarnych w kraju. Szefowa CKW zwraca uwagę, że wszelkie kampanie upolityczniają atmosferę w kraju, co „nie przynosi korzyści społeczeństwu”.

Lidia Jermoszyna w rozmowie z państwową telewizją „-1” tłumaczyła, że konieczność zorganizowania kampanii wyborczej już w 2019 roku, a więc wcześniej niż przewiduje wyborczy, wynika z powodu zagrożenia destabilizacji sytuacji politycznej i społecznej w kraju.


„Nasze komisje wyborcze, składające się z przedstawicieli społeczeństwa nie są w stanie połączyć dwóch kampanii wyborczych – powiedziała Jermoszyna. – Dwie kampanie mogłyby zdestabilizować sytuację polityczną i społeczną w kraju. Dlatego zostaną one podzielone”.

Które odbędą się jako pierwsze, szefowa CKW jeszcze nie wie. Według niej, idealnym czasem na jedną z kampanii wyborczych będzie listopad 2019 roku.


Wybory na prezydenta Białorusi zgodnie z prawem powinny odbyć się nie później niż 30 sierpnia 2020 roku, a wybory do Izby Reprezentantów – nie później niż 10 września tego samego roku.

Lidia Jermoszyna, która od 1996 roku stoi na czele Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi, i jest odpowiedzialna za fałszowanie kolejnych wyborów w tym kraju, wyraziła poparcie dla inicjatywy zgłoszonej przez lidera Partii Liberalno-Demokratycznej (koncesjonowana – red.), by kadencję prezydenta wydłużyć do 7 lat, a deputowanych do 5.

„Jej implementacja w pewien sposób może przyczynić się do stabilności społeczeństwa i przyczynić się do oszczędności w wydatkach na organizację wyborów”, powiedziała Jermoszyna.

Kresy24.pl/tut/by/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *