Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel spotkał się w Warszawie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Rozmowa, jak również późniejsza konferencja prasowa, poświęcone były sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Michel zapowiedział dyskusję w ramach UE o budowie na granicach infrastruktury, która lepiej chroniłaby UE, oraz o możliwościach jej finansowania. Jak mówił Michel na konferencji prasowej, „sytuacja jest poważna i trzeba działać szybko”. – Wobec takiego ataku hybrydowego musimy działać stanowczo i wspólnie – dodał.
– Będziemy mówić o fizycznej infrastrukturze na granicach, która lepiej chroniłaby UE i możliwościach jej finansowania – stwierdził Michel.
– Przyjechałem do Polski, bo chciałem wyrazić solidarność Unii Europejskiej wobec Polski. Poważnie traktujemy ten kryzys, który powinien się spotkać z jednością i solidarnością Unii Europejskiej. To brutalny, hybrydowy, gwałtowny i niegodny atak. W obliczu takiego ataku trzeba działać stanowczo, z jednością, a także w oparciu o nasze podstawowe wartości – stwierdził Michel.
Zapowiedział także inicjatywę dyplomatyczną, skierowaną do krajów, które „bezpośrednio, czy pośrednio” uczestniczą w tym systemie, więc do krajów pochodzenia imigrantów oraz krajów tranzytowych. – To są twarde narzędzia, którymi dysponujemy, aby działać przeciwko systemowi, który zagraża bezpieczeństwo i zdrowiu urodzin, dzieci i kobiet. Również przewoźnicy lotniczy muszą wiedzieć, jakich środków możemy użyć, aby przeciwdziałać niebezpieczeństwu, jakie stoi przed ludźmi transportowanymi na Białoruś – dodał przewodniczący Rady Europejskiej.
– To, z czym mamy do czynienia, to przejaw terroryzmu państwowego; to też cicha zemsta Łukaszenki za to, że wspieraliśmy demokratyczne wybory ludzi na Białorusi z sierpnia – powiedział z kolei premier Polski. – Z oddali te wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej mogą wyglądać jak kryzys migracyjny, ale to nie jest kryzys migracyjny; to kryzys polityczny wywołany w specjalnym celu destabilizacji sytuacji w UE.
Morawiecki m.in. nie wykluczył też utworzenia ośrodka dla dziennikarzy w strefie stanu wyjątkowego na granicy, by mogli obiektywnie relacjonować wydarzenia.
Oprac. MaH, tvp.info, niezalezna.pl
fot. Adam Guz, twitter.com/PremierRP
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!