Polski rząd obiecuje dostosować system świadczeń społecznych do potrzeb mieszkających w naszym kraju Białorusinów – czytamy w komunikacie Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego białoruskiej opozycji.
Były ambasador Białorusi w Polsce, a obecnie wiceszef opozycyjnego Gabinetu Paweł Łatuszka, rozmawiał o potrzebach białoruskich uchodźców w Polsce z Sebastianem Gajewskim, wiceministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej.
Wiodącym tematem spotkania była kwestia emerytur dla Białorusinów w Polsce, zasiłki dla dzieci uchodźców z Białorusi z rządowego programu „Rodzina 800+”, a także inne formy wsparcia opieki socjalnej na terenie Polski.
Jak czytamy w komunikacie, wiceminister Gajewski obiecał sprawdzić, czy możliwa jest wypłata świadczeń emerytalnych Białorusinom w Polsce, bez konieczności zwracania się do organów rządowych na Białorusi. Ta sytuacja dotyczy przede wszystkim osób objętych ochroną międzynarodową, które na Białorusi ścigane są z przyczyn politycznych, ich powrót oznacza natychmiastowe aresztowanie.
Gajewski przypomniał, że Białorusini mogą otrzymywać w Polsce emerytury albo w ramach dwustronnej umowy z Republiką Białorusią, albo na podstawie stażu pracy zdobytego w Polsce i dodanego do niego stażu z okresu pracy na terenie Białorusi.
Sebastian Gajewski ujawnił także, iż Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej przygotowuje obecnie zmiany w ustawodawstwie, dotyczącym świadczeń społecznych. Zmiany te mają na celu zlikwidowanie między innymi luk w prawie, uniemożliwiających obywatelom Białorusi, korzystającym z prawa pobytu w Polsce z przyczyn humanitarnych, na otrzymanie statusu bezrobotnego i otrzymywania z tego tytułu odpowiedniego zasiłku.
Paweł Łatuszka zaapelował do Ministerstwa o opracowanie i udostępnienie kompendium wiedzy na temat dostępnych na terenie Polski świadczeń socjalnych dla uchodźców z Białorusi. Ta propozycja została przyjęta ze zrozumieniem. Polski rząd już ma doświadczenie z uchodźcami z Ukrainy, Białorusini są drugą co do liczebności grupą emigrantów w Polsce.
Zastępca ministra podkreślił również, że każdy obywatel Białorusi może indywidualnie skontaktować się z polskim Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Ustalono, że Gabinet będzie informował ministerstwo o problemach Białorusinów, związanych z polską polityką społeczną, zaś Białorusini mieszkający w Polsce proszeni są o ich zgłaszanie na Telegramie (https://t.me/CabinetBelarus).
ba za euroradio.fm/t.me/CabinetBelarus/1580
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!