Sputnik też zarejestrowany jako „zagraniczny agent” w USA

17 listopada 2017

Amerykańskie Departament Sprawiedliwości umieścił na liście „zagranicznych agentów” firmę Restor Radio, która retransmituje na terenie sygnał propagandowego rosyjskiego radia .

Wcześniej jako „zagraniczny agent”, by uniknąć kłopotów z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości i fiskusem, sama zarejestrowała się inna tuba Kremla –  telewizja Russia Today (a ściślej, jej amerykańska filia).


Przy okazji rejestracji zostały też upublicznione bardziej szczegółowe dane o firmie, więc okazało się, że Restor jest związany kapitałowo z agencją „ Dziś”. Sam Sputniki formalnie nie działa w USA, choć ma oczywiście anglojęzyczne wersje. Amerykańscy urzędnicy podają jednocześnie, że poprzez „ Dziś” Restor dostaje z Rosji co miesiąc około 30 tysięcy dolarów za transmisję sygnału, ale ich dokładne źródło nie jest znane. Przedstawiciele firmy bronią się, że świadczą jedynie usługę retransmisji sygnału i nie zajmują się polityką.

Amerykańska filia także, mimo rejestracji jako „zagraniczny agent”, wciąż nie jest transparentna dla amerykańskiego państwa i opinii publicznej pod względem finansowym. Rejestrując się, amerykańska podała, że… nie ma wiedzy, skąd pochodzą jej środki finansowe. Centrale zarówno Sputnika (który jest właściwie czymś więcej niż radio, jest całym koncernem medialnym prowadzącym także portale internetowe w różnych językach), jak i w samej Rosji są kontrolowane przez rosyjski kapitał państwowy, natomiast okazuje się, że poza granicami ich struktura nie jest już tak jasna.


Jak wiadomo, w reakcji na amerykańskie działania rosyjski parlament przegłosował ustawę umożliwiająca nakładanie na zagraniczne (i rosyjskie i rosyjskojęzyczne mające powiązania z zagranicą) działające w Rosji status „zagranicznego agenta”. Wiadomo, że pierwsze w ten sposób potraktowane redakcje będą to „Głos Ameryki” i „Radio Wolna Europa”. Co prawda, nadają z zagranicy, ale na miejscu pracują ich współpracownicy i mają swoje oddziały.
Oprac. MaH, meduza.io
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Sputnik też zarejestrowany jako „zagraniczny agent” w USA

  1. Jan Odpowiedz

    18 listopada 2017 w 10:45

    mnie nrawitsa „SPUTNIK”, czytam czasem, jak czytam ich komentarze tzw. „czytelników” to widzę przed sobą czystej wody agienturu.

  2. Polak z Białorusi Odpowiedz

    3 grudnia 2017 w 19:09

    Nie radził bym zbyt często czytać, bo może zbytnie „ponrawitsa”.Pan chyba kpi….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *