Skvernelis do polakożerców: oddamy Franciszkanom klasztor i co nam zrobicie?

29 marca 2017

Premier Litwy Saulius daje kolejny znak, że poprawa stosunków polsko-litewskich jest w zasięgu ręki również po stronie Wilna.

Po tym, jak tydzień temu rząd Republiki Litewskiej podjął decyzję o zwrocie Zakonowi Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) pięciu budynków, nad Wilią zawrzało.


Grupa szowinistycznie nastawionych „społeczników” wystosowała list otwarty w tej sprawie. Czytamy w nim m.in., że tak naprawdę zwrot nieruchomości przy ul. Franciszkańskiej 1 w Wilnie oznacza ich przejęcie przez Polskę.

Ciekawe prawda? Jak rozumiemy, Litwini uznają katolicyzm za wyznanie „polskie” po sami czują się protestantami po Radziwiłłach. Wolne żarty!


Do pionu – chwała mu za to! – postawił jadowitych Żmudzinów premier Skvernelis. Wczoraj na antenie radia LRT warknął: „Mówienie, że klasztor został oddany Polakom czy Polsce to bezpodstawne spekulacje, podżeganie do niezgody na tle narodowościowym”.

czekali na zwrot 26 lat – tyle bowiem zdążyło upłynąć od upadku Związku Radzieckiego. Najpierw zabudowania zostały sprywatyzowane, potem znacjonalizowane, a następnie – przez dobrych kilka lat – toczyła się w tej sprawie batalia sądowa.

Oficjalny dokument potwierdzający zwrot klasztoru Franciszkanów premier Litwy przekazał osobiście na ręce o. Marka Dettlaffa.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi Skvernelis do polakożerców: oddamy Franciszkanom klasztor i co nam zrobicie?

 1. tagore Odpowiedz

  29 marca 2017 w 07:59

  Odbudowanie zaufania musi potrwać.Pożyjemy zobaczymy.

 2. Przemek Odpowiedz

  29 marca 2017 w 11:27

  Mały znak w dobrą stronę

 3. Zuza Odpowiedz

  29 marca 2017 w 13:20

  Detlaff do nazwisko kaszubskie. W sumie… czemu nie? Szczęść Boże na odbudowę.

 4. mariusz67 Odpowiedz

  29 marca 2017 w 14:41

  26 lat czekania na zwrot klasztoru… A wielu Wilniuków do dziś nie otrzymało ziemi ojcowizny, zabranej jeszcze za komuny. Co gorsza, wiele polskiej ziemi w Wilnie i okolicy zajęli osadnicy z głębi Żmudzi na podstawie „przenosin”, a dla prawowitych właścicieli Polaków ziemi brak.

 5. abc Odpowiedz

  30 marca 2017 w 16:03

  ze Żmudzinami nigdy nie będzie żadnej przyjaźni. To byli, są i będą zawsze zwogowie Rzeczpospolitej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *