Niezwykłe odkrycie na dnie Morza Bałtyckiego z okresu łowców-zbieraczy
Nawet jedenaście tysięcy lat ma mur na dnie Bałtyku, odkryty u wybrzeża Niemiec. Przypadkowe odkrycie naukowców jest najstarszą budowlą znalezioną w Morzu Bałtyckim. Jak podaje polskieradio.com, prawdopodobnie jest to też najstarsza w Europie budowla megalityczna.
Kamienna ściana o długości 971 metrów znajduje się na dnie Zatoki Meklemburskiej, około kilometr od wybrzeża Niemiec. Zlokalizowali ją naukowcy z Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii, obsługujący sonar wielowiązkowy na statku badawczym podczas wyprawy studenckiej, około 10 km od brzegu.
Geolodzy znaleźli około 1 500 kamieni ułożonych w mur o wysokości jednego metra. Naukowcy podzielili się wiedzą z kolegami z innych branż, korzystali też z pomocy nurków i po blisko trzech latach badań ustalili, że to budowla, która teraz jest 21 metrów pod powierzchnią, została wzniesiona przed polodowcowym zalaniem tego terenu.
Dlatego wiadomo, że mur ma około 11 tysięcy lat. Jak wynika z ustaleń archeologów, zbudowali go w epoce kamienia myśliwi, którzy zapędzali dzięki temu renifery w obszar na skraju lokalnego jeziora bądź wrzosowiska.
W tej części Bałtyku nie brakuje namierzonych podwodnych obiektów, ale najstarszy z dotąd ujawnionych ma najwyżej dziewięć tysięcy lat. Dlatego naukowcy mogą chwalić się rekordem, ale prac nie przerywają – podwodny mur zostanie zbadany jeszcze echosondami.
ba za polskieradio.com
2 komentarzy
barth
14 lutego 2024 o 20:08No i macie dowód na ocieplenie klimatu od co najmniej 11 tys lat
barth
14 lutego 2024 o 20:10No i macie dowód na ocieplenie klimatu od co najmniej 11 tys lat.