W Rosji jest odtąd zakazane uważanie za teksty ekstremistyczne Biblii żydowskiej i chrześcijańskiej, Koranu oraz buddyjskiego Gandżuru – zadecydowała Duma Państwowa.
Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej uchwaliła 11 listopada w drugim i trzecim czytaniu prezydencki projekt ustawy, zakazujący uznawania za ekstremistyczne treści i cytatów z religijnych ksiąg świętych.
Dotyczy to Biblii, Koranu, Tanachu, czyli hebrajskiej wersji Starego Testamentu (Tora – Pięcioksiąg Mojżesza; księgi prorockie i pisma) oraz Gandżuru w buddyzmie.
Zastrzeżenia do nowego dokumentu zgłosił przewodniczący Synodalnego Wydziału ds. Współdziałania Kościoła i Społeczeństwa Patriarchatu Moskiewskiego ks. protojerej Wsiewołod Czaplin. Wbrew zapewnieniom strony rządowej, wspólnoty religijne wcale go nie zaakceptowały, odbyły się tylko dwa krótkie spotkania głów religii ze stroną rządową na ten temat, w dodatku bez dyskusji. „Nie uwzględniono wielu życzeń wspólnot wyznaniowych i cała sprawa ciągle jeszcze pozostaje otwarta” – oświadczył ks. Czaplin, uznając jednak uchwalenie nowej ustawy za krok w dobrym kierunku.
„Należy zrozumieć, że państwo zostanie zniszczone, jeśli dojdzie do nieprzezwyciężonego starcia norm religijnych i świeckich” – zaznaczył Czaplin dodając, że dla wierzących święte księgi są „najwyższym prawem”, bo to one „określają ich życie” i jeśli normy państwowe będą sprzeczne z religijnymi, „to poważnie zagrozi to stabilizacji społecznej”.
Uchwalone przepisy przewidują wniesienie poprawek do ustawy federalnej „O przeciwdziałaniu działalności ekstremistycznej”. W uzasadnieniu nowego prawa wskazano zapis w Konstytucji Federacji Rosyjskiej, gwarantujący wolność sumienia i prawo do wyznawania każdej religii indywidualnie lub wspólnie ze współwyznawcami oraz prawo do nie wyznawania żadnej religii.
Zdaniem zastępcy szefa partii Jedna Rosja, Siergieja Popowa, nowe prawo przyjęto w związku z próbami niektórych rosyjskich polityków i urzędników państwowych, wysuwających zarzuty pod adresem tekstów tradycyjnych ksiąg świętych, jakoby ich treść zawierała inspiracje ekstremistyczne.
Kresy24.pl/Radio Watykańskie, KAI
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!