Rosja inwestuje w bazy wojskowe na Białorusi

6 października 2017

2,8 miliona dolarów przeznaczyła na obsługę baz wojskowych na Białorusi. Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej poszukuje teraz kontrahenta, który zobowiąże się obsłużyć rosyjskie obiekty na Białorusi.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło przetarg na „kompleksowe usługi utrzymania koszar i jednostek wojskowych podległych MO FR, na terytorium Republiki , na lata 2017 – 2018 lat”, pisze „Jeżedniewnik”. Ogłoszenie ukazało się na krajowym portalu zamówień publicznych FR.


Do września 2018 roku planuje się wyasygnować na ten cel z federalnego budżetu co najmniej 167,1 miliona rubli rosyjskich.

Wyniki przetargu zostaną ogłoszone pod koniec października tego roku, a podmiot, który zdobędzie ma się zobowiązać do zapewnienia funkcjonowania sieci wodociągowych i systemów kanalizacyjnych (w tym koszty usług wody zimnej, ciepłej i usług sanitarnych), eksploatacji i utrzymania urządzeń wodno -kanalizacyjnych, transformatorów, systemów oświetlenia zewnętrznego, obiektów wytwarzających ciepło (w tym kosztów transportu węgla, drewna i soli) oraz systemów sieci cieplnych, jak również utrzymania obiektów koszarowych i mieszkań.


Ilu rosyjskich żołnierzy stacjonuje obecnie na Białorusi, tego nie wiedzą najlepsi eksperci wojskowi. Jedno jest pewne, rosyjskie przywództwo nie porzuciło idei rozmieszczenia na Białorusi dodatkowego kontyngentu wojskowego. Pojawiają się opinie, że sołdaci, którzy przybyli na manewry „Zapad-2017” na , dołączyli do tych, którzy już dziś stacjonują na terytorium kraju.

Obecnie na Białorusi istnieją dwa rosyjskie obiekty wojskowe – stacja radiolokacyjna typu „” w Hancewiczach koło Baranowicz w obwodzie brzeskim, czyli część systemu ostrzegania przed atakiem rakietowym. Jest skierowana w kierunku zachodnim, „widzi” w zasięgu 4,8 tys. km. Druga baza to 43. Centrum Łączności Floty Wojennej w Wilejce w obwodzie mińskim, które od 1964 roku wspiera łączność sztabu floty z rosyjskimi podwodnymi okrętami atomowymi na całym świecie. To ważne obiekty. Ale nie są to , ale mówiąc metaforycznie, oczy i uszy rosyjskiego wojska.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Rosja inwestuje w bazy wojskowe na Białorusi

  1. jpt Odpowiedz

    6 października 2017 w 15:07

    zamiast dać biednym Rosjanom dobrze zjeść to kacapskie zlodzieje laduja gruba kase w pieprzone bazy ktore i tak nasze Kraby rozp w pi..u

  2. Jan Odpowiedz

    9 października 2017 w 18:59

    Wygląda to dość nędznie w porównaniu z US Military Bases.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *