Łukaszenka uważa, że historia białoruskiej państwowości zaczyna się od czasów sowieckich

3 lipca 2018

2 lipca Aleksander wystąpił na uroczystości z okazji Dnia Niepodległości – poinformowała prezydencka służba prasowa. Białoruski przywódca uważa, że ​​” byli zjednoczeni w swoim wyborze”, gdy w 1996 roku wskazali w 3 lipca – datę wyzwolenia Mińska od hitlerowskich najeźdźców jako najważniejsze państwowe.

Według Łukaszenki, „ białoruskiej państwowości związana jest z okresem sowieckim”.


„Niemal sto lat temu, wraz z narodzinami Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, uzyskała po raz pierwszy legalny status polityczny i prawny” – powiedział Aleksander Łukaszenka podczas uroczystości z okazji Dnia Niepodległości – poinformowała służba prasowa głowy państwa.  podkreślił, że to właśnie wtedy w kraju pojawiły się  państwowe, otwierano wyższe uczelnie, wybrzmiał głośniej, a na mapie świata wyznaczono pierwsze granice terytorialne Białorusi”- powiedział Łukaszenka.

Zdaniem Łukaszenki, pomyślność Białorusi to przede wszystkim zasługa wszystkich narodów Związku Radzieckiego.


„Dokonali wielkiego wyczynu i kontynuowali go w trudnym okresie powojennym. Białoruś została podniesiona z ruin i popiołów przez ludzi z całego Związku Radzieckiego, którzy przybyli tu, by żyć i pracować dla nas. Wielu z nich stworzyło tu rodziny, zbudowało domy, znalazło drugą ojczyznę … Wszystko to połączyło nasz lud więzami krwi z narodami . Dlatego właśnie określenie „bratnie nardy” dla Białorusinów, to nie pusta fraza ani figura retoryczna.  Tej słowiańskiej jedności nigdy nie uda się złamać i przezwyciężyć, nikomu” – zaakcentował Łukaszenka.

Wyraził przekonanie, że wewnętrzny duchowy potencjał Białorusinów jest ogromny.

„Pomagał Białorusinom we współczesnej historii, kiedy otrzymaliśmy wyjątkową okazję do stworzenia niezależnego państwa bez wojen i rozlewu krwi. Nasza historia po raz kolejny potwierdziła, że ​​nie ma byłych zwycięzców. Musimy tylko o tym pamiętać i uwierzyć w siebie. Nasza jest przede wszystkim w umysłach wszystkich”- podkreślił Łukaszenka.

„Za swoją niezależność my już przepłaciliśmy. Dlatego zrobimy wszystko co możliwe, aby utrzymać pokój nie tylko na naszej ziemi, ale także ostrzec mieszkańców planety przed powtórzeniem się tych straszliwych lekcji historii”.

Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że Białoruś nie będzie wybierać między Zachodem a Wschodem: „Nasz wybiera niezależność, pokój i partnerstwo. Wybieramy Białoruś. Czując się nieodłączną częścią Europy i przestrzeni poradzieckiej, wyciągamy dłoń przyjaźni i współpracy do wszystkich” – mówił prezydent Białorusi

Od roku 1991 Białorusi był obchodzony 27 lipca – w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Suwerenności przez Białoruską SRR w 1990 roku. W 1996 roku w referendum zainicjowanym przez prezydenta Łukaszenkę zapadła decyzja o przeniesieniu święta na 3 lipca – na pamiątkę wyzwolenia Mińska z rąk niemieckich w roku 1944.

Kresy24.pl za naviny.by/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *