Prokurator wnioskuje o 9 lat dla historyka Memoriału

20 marca 2018

Rosyjska prokuratura państwowa domaga się 9 lat kolonii karnej dla Jurija Dmitriewa, zasłużonego działacza organizacji zajmującej się badaniem zbrodni komunistycznych i upamiętnianiem ich ofiar oraz obroną praw człowieka.

, który między innymi był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej, przez wiele lat stał na czele Memoriału w Karelii. Oskarżony został przez reżim o pedofilię. O jego pokazowym procesie pisaliśmy tutaj i tutaj.


Jak powiedział „Nowej Gazietie” adwokat Dmitriewa, Wiktor Anufrijew, na ostatniej rozprawie „prokurator miasta Pietrozawodska Jelena Aksionowa wystąpiła z mową oskarżycielską. W pełni podtrzymała swoje zarzuty i wniosła o 9 lat kolonii o zaostrzonym rygorze.” – Moim zdaniem ta sprawa nie powinna była trafić do sądu, bo tu nie ma znamion przestępstwa – podkreślił adwokat.

Ostatnia mowa obrończa adwokata planowana jest podczas rozprawy wyznaczonej na 22 marca. Sam Dmitriew będzie mógł zabrać głos przed sądem 27 marca. Wyrok ma być ogłoszony pod koniec marca. Proces odbywa się z wyłączeniem jawności.


27 lutego sąd ogłosił wyniki ekspertyzy biegłych sporządzone na podstawie obserwacji przez ekspertów Instytutu Psychiatrii Sądowej im. prof. W. P. Serbskiego w Moskwie. To instytucja znana z zasług dla rozwoju tzw. psychiatrii represyjnej w ZSRS. Tym razem wygląda na to, że specjaliści okazali się łaskawi dla podsądnego albo po prostu rzetelni. Mieli orzec, że oskarżony jest psychicznie zdrowy i nie jest pedofilem. Informację o ekspertyzie przekazał mediom również mec Anufrijew. Według jego słów biegli stwierdzili, że oskarżony, „tak jak my wszyscy” jest człowiekiem „trochę dziwnym, ale zdrowym”, a pod względem seksualnym „jasno jest napisane, że nie jest pedofilem, a zdjęcia jego adoptowanej córki zrobiono w innych celach” i „nic złego nie zrobił dziewczynce”.

Oprac. MaH, grani.ru

fot. CC BY-SA 4.0

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Prokurator wnioskuje o 9 lat dla historyka Memoriału

  1. Luk Odpowiedz

    20 marca 2018 w 20:38

    Bolszewicka Rosja chce ścigać obywateli ujawniających bolszewickie zbrodnie. Nic tam się nie zmieniło…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *