Prezydent USA o zatruciu byłego szpiega GRU w Wielkiej Brytanii: Przypuszczalnie stoi za tym Rosja (AKTUALIZACJA)

13 marca 2018

Prezydent Donald po raz pierwszy wyraził swoją opinię o ataku w Salisbury w Wielkiej Brytanii.

Wypowiedź tę można wiązać z dzisiejszą zmianą na stanowisku szefa dyplomacji USA. Zwolniony Rex kilka godzin przed decyzją personalną prezydenta poparł premier Wielkiej Brytanii Theresę stwierdzając, że USA również podejrzewają Rosję o zamach. Po dymisji Tillersona pojawiły się w amerykańskich i brytyjskich mediach komentarze, że może to wyglądać jak zdystansowanie się od tej wypowiedzi. Jednak Trump zareagował na te spekulacje i  powiedział, że na podstawie tego, co przedstawił brytyjski rząd, przypuszcza, iż za atakiem stoi . – Jeśli tylko dostaniemy fakty i jeśli je potwierdzimy, rozliczymy Rosję czy ktokolwiek by to nie był – stwierdził Trump.


Rexa Tillersona na stanowisku sekretarza stanu zastąpi dotychczasowy szef Mike . Natomiast dyrektorem CIA po raz pierwszy zostanie kobieta, Gina Haspel.

Tymczasem pomoc w śledztwie zaoferował minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło . Według informacji przedstawionych przez brytyjski rząd, substancja, którą otruto Skripala i jego córkę w Salisbury, rozwijana była w czasach sowieckich, więc , jako kraj posowiecki, może rzeczywiście ma jakąś wiedzę na ten temat.
AKTUALIZACJA:
– Nie powinno się grozić państwu posiadającemu broń jądrową – powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Głos zabrał też szef dyplomacji Niemiec, który rozmawiał telefonicznie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem. – Jeśli potwierdzi się, że Rosja miała udział w ataku, byłaby to poważna sprawa – powiedział Sigmar . – Jak najbardziej stanowczo potępiamy atak przeprowadzony z użyciem broni chemicznej.
Tymczasem brytyjski dziennik „Guardian” podał, że dwa dni temu znaleziono w Londynie ciało Nikołaja Głuszkowego, byłego współpracownika Borysa Bierezowskiego (zmarłego w 2013 roku oligarchy rosyjskiego z czasów Borysa Jelcyna, który wyemigrował na Wyspy po przejęciu władzy przez Władimira Putina, na początku XXI wieku. Oficjalna przyczyna śmierci Bierezowskiego to samobójstwo, ale niewykluczone, że brytyjscy śledczy przyjrzą się jeszcze raz okolicznościom śmierci różnych Rosjan w ostatnich latach.
Jak pisze „Guardian”, organy ścigania nie wiążą śmierci Głuszkowa z zamachem na Skripala i jego córkę, niemniej jednak śledztwem zajmuje się jednostka antyterrorystyczna policji. Więcej na ten temat tutaj.
Oprac. MaH, unian.net, tvp.info, niezalezna.pl
fot. Elisabeth Fraser, dvidshub.net, Wikimedia Commons, CC
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *