Prezydent Duda: Kto stanie w obronie Rzeczpospolitej, jeśli państwo polskie nie odda honoru bohaterom walki o wolną ojczyznę?

21 kwietnia 2017

– Oddanie honoru bestialsko zamordowanym 70. lat temu bohaterom walki o wolną ojczyznę jest dniem spełnienia obowiązku przez państwo polskie – mówił prezydent podczas uroczystości ogłoszenia nazwisk 12 kolejnych zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów.

21 kwietnia prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin 12 ofiar totalitaryzmów. 


Jak podkreślił prezydent, takie momenty jak dziś – „ważne momenty w historii państwa, kiedy państwo wreszcie (..) może pochylić głowę” – są szczególnie ważne przez to, że przywracają honor i godność tym, którzy będą mogli zostać pochowani. Bohaterowie walki o wolną ojczyznę, o niepodległą ojczyznę – jak mówił Andrzej Duda – walczyli przecież „nie tylko o wolność dla siebie, ale dla całego państwa, dla społeczeństwa, a więc dla swoich bliźnich, dla sąsiadów, dla braci”.

– W ten sposób Państwo Polskie przywraca godność sobie, że o nich pamięta, że oddaje im ten honor, który zawsze był im należny. To właśnie dlatego jest dzisiejsza uroczystość, jako początek tej ceremonii oddania honoru, pokazania tej godności, jaką oni w sobie niosą. To ten państwowy element, tak ważny dla Rzeczpospolitej – powiedział prezydent.


– Jako prezydent zawsze zadaję sobie pytanie, kto będzie bronił Rzeczpospolitej, kto będzie za nią walczył, jeżeli nie będziemy o nich pamiętali, jeżeli nie będziemy nisko pochylali przed nimi głowy, jeżeli nie będziemy tej ich godności pokazywali, jeżeli ten honor nie zostanie im w odpowiedni sposób oddany. Kto będzie chciał w przyszłości stawać w obronie Rzeczpospolitej? – pytał prezydent Duda.

 

Wśród kolejnych 12 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów, których nazwiska podano w piątek znaleźli się m.in. Stanisław Bizior, ps. „Eam”, ppłk. Wojska Polskiego Stefan Długołęcki oraz Czesław Duma, ps. „Nieznany”.

Ogłoszone identyfikacje dotyczą szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r. Badania DNA przeprowadzali specjaliści genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina.

Kresy24.pl za prezydent.gov/fot:Krzysztof Sitkowski KPRP

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi Prezydent Duda: Kto stanie w obronie Rzeczpospolitej, jeśli państwo polskie nie odda honoru bohaterom walki o wolną ojczyznę?

 1. Japa Odpowiedz

  21 kwietnia 2017 w 15:33

  Usraelski kontyngent sprowadzony przez Pisiorów. Za Pana Polskę p. Duda nikt walczyć nie powinien.

 2. Bartłomiej Staworowsky Odpowiedz

  22 kwietnia 2017 w 11:56

  Antoni zakazał sprzedaży terenu pod Łodzią na polsko-chińską bazę logistyczną, a Pani premier jedzie do Chin – zapewne za niedługo Antoni też poleci ale ze stanowiska.

 3. Ulanka1920 Odpowiedz

  24 kwietnia 2017 w 01:04

  Chwala Bohaterom—– Bog Honor I Ojczizna
  Czolem naszi OJCE. MATKI I DZIADKI

 4. SyøTroll Odpowiedz

  24 kwietnia 2017 w 10:12

  Jeżeli będziemy dalej kroczyć drogą podziału na poprawnych bo „prozachodnich” i niepoprawnych bo „prowschodnich” politycznie patriotów, to będzie kiepsko. Podobnie sztucznym jest nazywanie zależności od Moskwy czy Pekinu „niewolą”, zaś od Waszyngtonu lub Brukseli „wolnością”. Ale taką właśnie demagogiczną drogę wybrało całe środowisko solidunościowe.

  • profesor Odpowiedz

   24 kwietnia 2017 w 14:08

   tak jest

  • jubus Odpowiedz

   25 kwietnia 2017 w 08:46

   W pełni się zgadzam. Faktycznie cała post-Solidarność to hołota i bydło, które nigdy nie powinno się dopchać do władzy. Na tym polega zresztą tragedia Polski, że nastąpiła wymiana świń u koryta, z faktycznym zabezpieczeniem interesu, tych, co byli wcześniej.
   Te wszystkie teksty PiSu o „antykomunizmie” to można se w 4 litery wsadzić, bo oni faktycznie postepują dokładnie tak samo jak PZPR. Nie pamiętam PRLu, jedynie strzępki, ale Dziennik Telewizyjny oglądałem wiele razy na youtube. Dzisiejsze Wiadomości TVP to wypisz-wymaluj, DT.

  • jubus Odpowiedz

   25 kwietnia 2017 w 08:48

   Na tym zresztą polega Populizm, na gadaniu, gadaniu, gadaniu i obiecywaniu. Faktycznie, Populizm to integralna cecha demokracji i Demokracja sama w sobie jest populizmem.
   Dlatego nigdy nie byłem zwolennikiem tego idiotyzmu. Jestem Korporacjonistą, zwolennikiem system Narodowego, jedyne Demokracja jaką popieram, to Narodowa Demokracja, czyli faktyczne rzady, elity Narodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *